Na avstrijskem Koroškem je ponoči večstokrat posredovalo več kot 1400 gasilcev. Neurje je lomilo in ruvalo drevesa, ki so padala na ceste, hiše, vozila in električno napeljavo. Veter je odkrival strehe, prihajalo je tudi do poplav.
Brez elektrike je ostalo približno 12.000 odjemalcev, zjutraj je bilo brez oskrbe z njo še vedno 7000 gospodinjstev. Najhuje je bilo v osrednjem delu zvezne dežele, kjer se trudijo obnoviti dobavo elektrike in sprostiti neprevozne ceste, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
O več deset gasilskih posredovanjih zlasti zaradi podrtih dreves in poplavljenih kleti poročajo tudi iz Gradiščanske in Štajerske, kjer je bilo brez elektrike 5000 gospodinjstev. Na Štajerskem so zaradi plazu in podrtih dreves celo zaprli avtocesto pri kraju Trieben. O podobnih težavah poročajo tudi s Solnograškega. Poškodovanih ni bilo nikjer.
V Italiji umrl človek
Hudo neurje je ponoči prizadelo tudi sever Italije, zlasti Furlanijo - Julijsko krajino (FJK) in Južno Tirolsko. Tudi tam je veter podiral drevesa in drogove električne napeljave. V kraju Torviscosa blizu Vidma so iz stavbe, ki jo je poškodoval močan veter, evakuirali približno 40 ljudi. V Furlaniji - Julijski krajini je veter dosegal hitrost do 130 kilometrov na uro.
Na območju Vidma je 60-letni moški umrl, ko je sredi hudega neurja izgubil nadzor nad vozilom, ki se je nato prevrnilo in zadelo v zid.
Na Južnem Tirolskem so zaradi zemeljskega plazu zaprli prelaz Reschen. Nanos blata je s sabo odnesel avtomobil z dvema potnikoma, ki so ju gasilci nepoškodovana rešili, še piše APA.
Vročinski val na jugu
Jug Evrope in severozahod Evrope je medtem prizadel vročinski val. V delih Španije, Francije, Grčije, Hrvaške in Turčije naj bi se temperature povzpele na več kot 40 stopinj Celzija.
V Italiji bi lahko temperatura dosegla 48,8 stopinje Celzija. Rdeče opozorilo so razglasili v desetih mestih, vključno z Rimom, Bologno in Firencami.
V torek je zaradi vročine na severu Italije umrl moški, star 44 let. Šlo je za delavca, ki je barval prehod za pešce v mestu Lodi blizu Milana. Zaradi vročine se je sesedel, odpeljali so ga v bolnišnico, a je tam pozneje umrl.
Ljudem se svetuje, naj spijejo najmanj dva litra vode na dan in da se izogibajo kavi in alkoholu, zaradi katerih človek dehidrira.
Italijansko meteorološko združenje je vročinski val poimenoval Cerber, po triglavi pošasti iz Dantejeve Božanske komedije.
V Španiji so temperature že več dni do 45 stopinj Celzija, tudi ponoči pa se v velikem delu države ne spustijo pod 25 stopinj Celzija.
BBC poroča, da bodo temperature dosegle vrhunec v petek. V velikem delu južne Evrope bodo dosegle 45 stopinj Celzija, morda tudi več.
Po Cerberju bo sledil nov vročinski val Haron, ki bo temperature v Rimu spet dvignil do 43 stopinj Celzija, na Sardiniji morda do 47.
Lani je zaradi vročine v Evropi umrlo več kot 60.000 ljudi. Najvišja temperatura v Evropi je bila izmerjena na Siciliji, avgusta 2021, in sicer 48,8 stopinje Celzija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje