Avstralski raziskovalci so dejali, da je ledena gora, ki se je odlomila zaradi izpodrivanja druge ledene gmote, velika okoli 2.500 kvadratnih kilometrov (nekaj več kot desetina Slovenije).
Od 160 kilometrov dolgega ledenega "jezika" ledenika Mertz, ki sega globoko v Južni ocean, naj bi se ločila že v pred nekaj dnevi, zdaj pa obstaja nevarnost, da bi plavajoči kos ledu zagradil območje, na katerem nastane četrtina zelo hladne in goste morske vode na Zemlji, ki tudi pospešuje gibanje morskih tokov.
Če bi se ta proces upočasnil, bi lahko to severnim državam ob Atlanstskem oceanu prineslo hladnejše in hujše zime, še nekaj let pa bi lahko vplivalo tudi na poti morskih tokov in vremenske vzorce. Posledično bi se spremenilo bivanjsko okolje pingvinov in drugih živali na Antarktiki.
Ledena gora, ki naj bi bila debela kar 400 metrov, sicer trenutno plava južno od Avstralije. Ledene gore običajno same razpadajo, v kakšnem časovnem obdobju, pa je odvisno od smeri, v katero zaidejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje