Zbrane delegate so pred srečanjem na nujnost ukrepanjo opozarjali okolijski aktivisti. Foto: EPA
Zbrane delegate so pred srečanjem na nujnost ukrepanjo opozarjali okolijski aktivisti. Foto: EPA
Klimatska konferenca na Tajskem

Okoli 1.000 delegatov bo na petdnevnem srečanju skušalo zbližati stališča do tega, kako naj se človeštvo bojuje proti vedno večji problematiki globalnega segrevanja. "Svet pričakuje dolgoročno in gospodarsko sprejemljivo rešitev," je delegatom pri predvajanem posnetku na srce položil generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun.

Med gospodarstvom in okoljem
Srečanje v Bangkoku sledi lanskemu na Baliju, na katerem so se dogovorili, da se bodo začeli pogajati o protokolu, ki bo nasledil kjotskega. Ta k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov do leta 2012 za pet odstotkov glede na izpuste leta 1990 zavezuje le 37 najbogatejših držav. Okoljevarstveniki ZN-a želijo, da bi novi protokol k zmanjšanju izpusta plinov zavezoval vse države. Največja ovira dogovoru je vprašanje, kako naj si bogate države, ki jih vodijo ZDA, in t. i. države v razvoju na čelu s Kitajsko in Indijo, razdelijo gospodarsko breme skrbi za okolje.

Brez večjega napredka?
Po pričakovanjih naj na konferenci v tajski prestolnici ne bi prišlo do revolucionarnega dogovora, saj naj bi na njej določili predvsem časovni okvir nadaljnih pogovorov, ki naj bi vrhunec dosegli na Konferenci ZN-a o podnebnih spremembah v Koebenhavnu konec letošnjega leta.

Za spremembe kriv človek
Da so okolijske razmere vedno bolj vznemirljive, je lani opozorila serija poročil ICCP-ja (Medvladni odbor za podnebne spremembe). V enem izmed poročil so znanstveniki zapisali, da je več kot 90-odstotno zanesljivo, da je za naraščajočo svetovno temperaturo, izginjanje ledenikov in posledično višanje gladine svetovnih morij ter druge podnebne tegobe s svojim delovanjem kriv človek.

T. V.

Klimatska konferenca na Tajskem