Po 1. maju se bo namreč z odprtjem trga povečalo število ponudnikov meteoroloških storitev, je ob svetovnem dnevu meteorologije dejal Kopač.
Predlog zakona je po njegovih besedah pri koncu medresorskega usklajevanja. Vsebinsko sledi priporočilom svetovne meteorološke organizacije in bo določil obseg meteorološke dejavnosti državnega pomena, opredelil uradne podatke in ravnanje z njimi, izvajalca dejavnosti in nadzor nad izvajanjem ter način zagotavljanja sredstev.
Kot je pojasnil vodja urada za meteorologijo na agenciji za okolje Jože Roškar, so področja dejavnosti državnega pomena predvsem spremljanje vremenskih dogajanj in podnebnega stanja v Sloveniji, priprava napovedi ter posredovanje vremenskih informacij javnosti, posredovanje napovedi in opozoril o nevarnih vremenskih pojavih, priprava vremenskih in podnebnih analiz za potrebe državnih organov pri urejanju okolja in prostora, prometa, obrambe, zaščite in reševanja ter za potrebe gospodarstva, kmetijstva in turizma itd. Pa tudi vzdrževanje merilnega in opazovalnega sistema ter zbirk meteoroloških podatkov in izvajanje
mednarodnih obveznosti.
S svetovnim dnevom meteorologije zaznamujemo dan, ko je začela veljati konvencija o Svetovni meteorološki organizaciji (23. marca 1950). Organizacija, ki ima status specializirane organizacije v okviru Združenih narodov, združuje 187 članic, Slovenija pa je članica od leta 1992.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje