V vzorčenje so bile zajete tudi tri lokacije, ki so bile avgusta lani poplavljene. Foto: Shutterstock
V vzorčenje so bile zajete tudi tri lokacije, ki so bile avgusta lani poplavljene. Foto: Shutterstock

Namen vzorčenja tal, ki je potekalo med 23. septembrom in 1. oktobrom, je bilo preverjanje prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč in ali se spoštuje uredba o vodovarstvenih območjih ter uredba o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov oz. t. i. nitratna uredba, so pojasnili na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo.

Skupno je bilo odvzetih 36 vzorcev, od tega 28 vzorcev na najožjih vodovarstvenih območjih, za katere velja najstrožji režim uporabe fitofarmacevtskih sredstev in gnojil. Dva vzorca sta bila odvzeta na širšem vodovarstvenem območju, šest vzorcev pa zunaj vodovarstvenih območij, kjer se je na kmetijskih zemljiščih uporabljal digestat za gnojenje.

V vzorčenje so bile zajete tudi tri lokacije, ki so bile avgusta lani poplavljene, od tega sta bili dve poplavljeni lokaciji na vodovarstvenem območju Celje, ena lokacija pa na vodovarstvenem območju Apaško polje.

Ostankov prepovedanih fitofarmacevtskih sredstev inšpektorji niso zaznali

V okviru vzorčenja so bile presežene vrednosti težkih kovin ugotovljene na 12 kmetijskih zemljiščih, pri čemer je 11 od 12 lokacij neskladnih vzorcev na vodovarstvenih območjih. Od teh sta bila dva vzorca tal odvzeta na kmetijskih zemljiščih, ki sta bili avgusta lani poplavljeni, in sicer na vodovarstvenem območju Celje.

Med drugim sta bili v dveh primerih preseženi opozorilni vrednosti kadmija in bakra v tleh, analizna izvida pa sta bila odstopljena v nadaljnjo obravnavo na Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, saj v tem primeru lahko nastopijo škodljivi učinki ali vplivi na zdravje človeka ali okolje, so pojasnili.

Ostankov prepovedanih fitofarmacevtskih sredstev na najožjih vodovarstvenih območjih niso zaznali. V devetih vzorcih tal od 28 je bila ugotovljena prisotnost aktivnih snovi, ki pa niso prepovedane za uporabo na najožjih vodovarstvenih območjih, zato to ne predstavlja kršitve. Dva od devetih vzorcev sta bila odvzeta na območju lanskih avgustovskih poplav na Apaškem polju in območju Celja.

V vseh osmih vzorcih tal, kjer je bil v preteklih letih uporabljen digestat, prisotnost polikloriranih bifenilov ni bila ugotovljena. Prisotnost poliaromatskih ogljikovodikov je bila ugotovljena v treh vzorcih, vendar njihova skupna koncentracija ni presegla dovoljene mejne vrednosti, so navedli na inšpektoratu.

Inšpektorji so ugotovili tudi, da zahteve nitratne uredbe niso bile kršene, zahteve uredb o vodovarstvenih območjih pa so bile kršene glede omejitev gnojenja, gnojilnega načrta in hitrega talnega nitratnega testa na najožjih vodovarstvenih območjih.

Inšpektorat bo o ugotovitvah vzorčenja tal obvestil kmetijsko, zdravstveno in okoljsko ministrstvo, upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije. Kot so še navedli, skladnost krme in kmetijskih pridelkov, ki se tržijo oziroma vstopajo v prehransko verigo, pridelanih na kmetijskih zemljiščih s povišanimi vrednostmi, uprava za varno hrano preverja v skladu s svojimi postopki.