Regionalo cesto so popolnoma uničile hudourniške poplave.
Regionalo cesto so popolnoma uničile hudourniške poplave. "Cesta je v katastrofalnem stanju. Vožnja po njej je zelo nevarna, prav tako je nevarna vožnja po zelo strmi nadomestni cesti," opozarja župan Prevc. Foto: Štefka Jeram
Davča
Davča je znana tudi po velikih družinah. Od 285 prebivalcev na 60 domačijah, razpršenih na 3.000 hektarjih površin, je kar 55 otrok mlajših od desetih let. Foto: www.davca.si

Osem kilometrov dolgo regionalna cesta so skoraj povsem uničili Davščica in plazovi. Od tedaj so v vasi in v občini Železniki slišali številne obljube države o rekonstrukcije ceste, ki pa poteka zelo počasi. Projekti so sicer v celoti pripravljeni, ampak glede na to, da so v treh letih rekonstruirali le en kilometer ceste, in glede na zategovanje pasov v času krize se župan Železnikov Mihael Prevc boji, da vlada ne bo držala obljube o ureditvi najnevarnejših odsekov do leta 2012.

"Cesta je najpomembnejša. Pri njej se vse začne in vse konča, ne glede na to, s katero obrtjo se ukvarjaš," meni predsednik krajevne skupnosti Davča Božo Prezelj, ki se v vasi - z enim izmed največjih deležev obrtnikov na število prebivalcev - ukvarja z mizarstvom. Najprej je bilo končanje del načrtovano že za leto 2010, a se datum kar odmika. Prevc zato načrtuje sestanek na Direkciji RS za ceste, od katere vendarle pričakuje kakšno spodbudno informacijo.

Občina pospešeno gradi lokalne ceste
Precej uspešneje pa poteka redno urejanje lokalnih cest znotraj vasi, čeprav se tudi tu sredstva iz države sproščajo precej počasneje od napovedi. Po tem ko so konec oktobra asfaltirali 2,2 kilometra dolgo cesto do najbolj oddaljene, na 1.100 metrih višine ležeče domačije Majdlc, kjer z družino biva Prezelj, so letos asfaltirali še po 700 metrov ceste do dveh drugih domačij v občini.

"Nekako v celoti uspemo na leto asfaltirati okrog šest kilometrov občinskih cest, kar nas stane približno milijon evrov, država pa je na področju davške ceste uspela asfaltirati le en kilometer," je kritičen Prevc. Po njegovih besedah je cilj občine asfaltirati ceste do vseh perspektivnih domačij in obrtnikov ter podjetnikov, ki se ukvarjajo z lesno, gradbeno, turistično ali katero drugo dejavnostjo, in jim zagotoviti kar najboljše pogoje dela.

Ljudje se ne izseljujejo, ampak priseljujejo
Občina je zato s pomočjo evropskih sredstev do Davče pripeljala širokopasovno omrežje. Vsaka hiša se lahko za 250 evrov priključi nanj in tako dostopa do interneta, televizije in telefonije. Tudi sicer morajo domačini običajno pri urejanju infrastrukture sami dodati svoj delež. Tako sofinancirajo gradnjo dovoznih poti in vodovoda, podobno bo tudi pri čistilnih napravah.

In čeprav imajo do Železnikov, kjer dela večina vaščanov, 20 kilometrov vožnje, se je trend izseljevanja ne samo zaustavil, temveč celo obrnil. Ljudje se vračajo tudi na že zapuščene kmetije. Zelo pomembno pa je, da v vasi, čeprav to za državo ni najbolj racionalno, ostaja podružnična šola za otroke do četrtega razreda, ki ima letos 21 učencev.