Društvo za sonaraven razvoj Focus, Društvo za preučevanje rib Slovenije in Lutra - inštitut za ohranjanje naravne dediščine so ustavnemu sodišču predlagali začasno zadržanje učinkovanja določil četrtega odstavka 100.d člena, 100.e, 100.f in 100.g člena zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo.
Nasprotujejo dodanim pogojem, da morajo imeti 50 aktivnih članov, kar se izkazuje z redno plačano članarino in udeležbo na zborih članov. Za zavode velja, da morajo imeti zaposlene tri osebe za polni delovni čas in s strokovno izobrazbo 7. stopnje s področja delovanja nevladnih organizacij, za ustanove pa, da ima ves čas najmanj 10.000 evrov premoženja. "Gre za nemogoče pogoje, ki jih morajo organizacije po novem dokazovati za nazaj," je opozorila Senka Šifkovič Vrbica s Pravnoinformacijskega centra nevladnih organizacij, kjer so pomagali pri pripravi ustavne pobude.
Nevladni sektor opozarja, da je nova ureditev ne le v nasprotju s slovensko ustavo, ampak tudi z določbami prava EU-ja in aarhuško konvencijo. S trenutno slovensko ureditvijo ni primerljiva nobena druga ureditev v EU-ju, pojasnjujejo in dodajajo, da države lahko določajo pogoje za sodelovanje v postopkih, a jih morajo oblikovati tako, da se omogoči dostop čim širšemu krogu upravičencev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje