V pozivu, ki so ga poslali iz društva Focus, je 11 okoljevarstvenih organizacij znova opozorilo, da je TEŠ 6 "gospodarsko, družbeno in okoljsko sporna investicija, zaradi katere utegne Slovenija izpustiti razvojne priložnosti na področju učinkovite rabe ter obnovljivih virov energije".
Lidija Živčič iz Focusa je opozorila, da lahko TEŠ 6 Sloveniji ogrozi prihodnost podnebne politike in energetskega sistema, saj bo morala Slovenija v letu 2050 doseči izpuste v višini dve toni ogljikovega dioksida na prebivalca na leto, če pa predvidene izpuste iz TEŠ-a 6 porazdelimo po prebivalcih Slovenije, dobimo natanko toliko.
Bomo plačevali za nasedlo naložbo?
Po mnenju Janeza Matosa iz društva Ekologi brez meja Slovenija manj denarja "izgubi", če ustavi naložbo, kot če jo nadaljuje. "Če se svarila o nerentabilnosti TEŠ-a 6 izkažejo za resnična, bomo davkoplačevalci še dolgo plačevali posojila za nepremišljeno investicijo," je poudaril.
Končni cilj - nizkoogljična družba
Po besedah direktorice Umanotere Vida Ogorelec se bo Slovenija v prihodnjih mesecih odločala o nacionalnem energetskem programu. "Zahtevamo, da vlada zagotovi transparentno in vsem dostopno razpravo o prihodnosti energetskega sektorja. K temu poziva tudi Svet za varstvo okolja RS," je dejala.
"Končna vizija za Slovenijo je nizkoogljična družba. To pomeni, da je končna vizija v energetiki varčna in učinkovita raba energije, raba obnovljivih virov energije, decentralizirana soproizvodnja elektrike in toplote ter raba pametnih energetskih omrežij," je še pojasnila Ogorelčeva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje