Predsednik te otoške državice, Johnson Toribiong, bo tako na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov naznanil prepoved lova na morske pse v tržne namene na okoli 600.000 kvadratnih kilometrih velikem območju.
Vsako leto polovijo in pobijejo okoli 100 milijonov morskih psov, opozarja palauski predsednik in dodaja, da bodo kmalu izumrli, če ne naredimo koraka naprej in jih zaščitimo. "Njihova moč in lepota po mojem mnenju odsevata zdravje oceana," je Toribiong dejal za BBC.
Palau naredil korak naprej
Do zdaj se je za zaščito teh bitij odločilo že več držav, a v precej manjši meri kot Palau, zaradi česar odločitev te države glasno pozdravljajo tudi borci za zaščito živali in okoljevarstveniki. Matt Rand, direktor svetovne organizacije za zaščito morskih psov, tako pravi: "Palau je spoznal, kako pomembni so morski psi za ohranjanje zdravega morskega življenja, in je zato storil nekaj, česar do zdaj ni storila nobena druga država na svetu - svoje ekskluzivno gospodarsko območje je razglasil za zavetišče morskih psov."
V palauskih ozemeljskih vodah sicer po Randovih trditvah živi oz. se vsaj občasno zadržuje okoli 130 vrst ogroženih morskih psov, ki bodo imeli vsaj eno območje na svetu, kjer bodo varni pred lovci. Toribiong ob tem pravi še: "Nuja po zaščiti psov nekako premaga nujo po zaužitju sklede ribje juhe."
Majhna država z velikim morskim ozemljem
Palau je sicer ena najmanjših, najmanj naseljenih in najmlajših držav na svetu. Ozemlje republike, ki je neodvisnost razglasila leta 1994, tako meri 459 kvadratnih kilometrov, država pa šteje malo manj kot 21.000 prebivalcev. A ker otoško državico sestavlja več kot 200 miniaturnih otočkov, se njene ozemeljske vode raztezajo na kar 600.000 kvadratnih kilometrih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje