Popoldne je znova zagorelo na severovzhodnem pobočju Velikega Ovčnjaka nad vasjo Šibelji v občini Komen. Požar so gasili tudi s pomočjo helikopterja Slovenske vojske, policijski helikopter pa je s termovizijo pregledoval območje in usmerjal enote na terenu, je pojasnil tiskovni predstavnik regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za Notranjsko Danijel Cek.
Požar, ki je zajel pol hektarja površine, jim je uspelo lokalizirati, pri čemer je po Cekovih besedah obstajala velika nevarnost, da ogenj preskoči na naslednji velik kompleks borovega gozda.
Čeprav je požar pod nadzorom, se znotraj njega še pojavljajo posamezna žarišča. Z ognjem se je spopadlo 75 gasilcev, ponoči pa bo na terenu ostalo več kot 50 gasilcev, ki bodo zalivali robove požarišča, je povedal Cek.
Ponoči naj bi padlo nekaj dežja
Medtem je dan pri Kostanjevici na Krasu minil mirno, ponoči pa bo na požarišču ostalo 49 gasilcev z 18 vozili.
Na vseh pogoriščih velikega požara, ki je divjal v zadnjih dveh tednih, ognja sicer ni več, znotraj pogorišč še vedno tlijo posamezna žarišča (štori, podrast, grmovje ...), zato upajo, da bo v soboto res deževalo. "Šele takrat bo nevarnost za ponoven vžig popolnoma odpravljena," je dejal Cek.
Kot je za Odmeve pojasnil Marko Adamič, gasilski poveljnik obalno-kraške regije, tlijo koreninice rastlin pod zemljo. "Ker je požar zelo zelo velik, potrebujemo veliko gasilcev, da to preprečujemo in območje stalno polivamo." Kot je dodal, bodo območje z vodo polivali ponoči, nato znova zjutraj. "Še posebej, ko začne vzhajati sonce. Kajti ni padavin, to je največja težava tega požara."
Tokrat naj bi šlo ponoči gasilcem vreme sicer na roko, saj so med 3. in 6. uro napovedane padavine. Padlo naj bi od 10 do 15 litrov dežja na kvadratni meter.
Gasilci pomagali pri gašenju požara v Italiji
Gasilci prostovoljnih gasilskih društev severnoprimorske regije so pomagali tudi pri gašenju požara v naravnem okolju v obmejnem pasu v Italiji, na območju hriba Brestovec, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje. Po Cekovih besedah je pri gašenju pomagalo 65 slovenskih gasilcev, ki so se vsi že vrnili v Slovenijo.
Tudi v Italiji je požar sicer lokaliziran, ni pa še dokončno pogašen. Večje nevarnosti, da bi ogenj znova zaneslo na slovensko stran, ni, bodo pa požarne straže ponoči pazile na meji in se po potrebi spustile v Italijo, je še pojasnil Cek.
Gasili so ga z dvema italijanskima kanaderjema in nekaj helikopterji. Požarna straža ostaja med vasema Gabrje in Vrh, kamor se evakuirani prebivalci še niso vrnili.
Dopoldne so vojaški in civilni sekači posekali grmovje in drevesa ob cesti med Opatjim selom in Mirnom, tako da so ustvarili širši pas, na katerem bi lažje ustavili ogenj, če bi se z italijanske strani dvigal proti Opatjemu selu.
V četrtek močan požar na italijanski strani
V četrtek se je na italijanski strani požar razširil na nedostopen teren med Vrhom sv. Mihaela in vasjo Gabrje, vendar je to nekoliko stran od meje in ta del požara ni grozil, da bi preskočil mejo in zanetil požar na slovenski strani. Levi (južni) krak požara, ki se je zvečer približal meji, so še pred mrakom uspešno omejili. Približno 50 slovenskih gasilcev je pomagalo italijanskim vso noč.
V četrtek je na italijanski strani gorelo v okolici vasi Devetaki, Cotiči, Vižintini in Vrh sv. Mihaela. Ponekod je ogenj segal vse do hiš. Južni krak tega požara se je nevarno približal regionalni cesti Moščenice–Gorica, tik ob kateri poteka državna meja. Zvečer so pri Vižintinih ta krak uspešno omejili.
Golob: Vlada ne bo nagrajevala posameznih gasilcev, temveč bo sredstva zagotovila gasilskim organizacijam
Predsednik vlade Robert Golob se je ob robu današnjega srečanja s predstavniki nevladnih in prostovoljnih organizacij odzval tudi na opozorila, da bi izplačevanje posebnih nagrad gasilcem, ki so sodelovali pri gašenju požara na Krasu, pomenilo začetek konca prostovoljnega gasilstva, kot ga poznamo danes.
Golob je poudaril, da vlada finančnega nadomestila nikoli ni obljubila posameznikom, temveč se bodo ta sredstva namenila prostovoljnim gasilskim društvom, saj je to edini način, da je izplačilo omenjenih finančnih sredstev neobdavčeno.
"Ne govorimo o nagradah posameznikom, ampak vsem prostovoljskim društvom, ki so bila aktivirana skozi državni načrt za zaščito in reševanje. Če so bila aktivirana tudi društva, ki niso gasilska, so udeležena v tej isti shemi," je poudaril. Po njegovih zagotovilih se bo finančno nadomestilo v vrednosti 63 oz. 93,5 evra omenjenim društvom nakazalo glede na število ljudi in glede na število dni sodelovanja pri gašenju požara.
Vlada bo sprejela tudi poseben zakon, s katerim bodo določili, kako se lahko donacije razdelijo prostovoljnim organizacijam, je dodal. Vlada je namreč na dopisni seji pred tednom dni zagotovila finančna sredstva za prostovoljne gasilce in drugi prostovoljce, ki sodelujejo pri gašenju požarov na Krasu. Kot so tedaj pojasnili, bodo sredstva prostovoljnim gasilcem in drugim prostovoljcem razdelila prostovoljna gasilska društva in druge nevladne organizacije, ki so pri gašenju požarov na Krasu sodelovale na podlagi aktiviranja načrtov zaščite in reševanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje