Na upravi za zaščito in reševanje, kjer je maja začela delovati posebna enota za gašenje iz zraka, zagotavljajo, da smo v primeru požara tehnično veliko bolje pripravljeni, kot smo bili pred dvema letoma.
Od štirih air tractorjev, ki so v Sloveniji, bo nebo nad Primorsko vsak dan med 11. in 13. uro preletaval eden od njih. Pilot David Necmeskal razloži, da air tractor v primerjavi s helikopterjem zelo natančno odmetava vodo. "Lahko nosi več kot tri tone vode, kar je skoraj enkratna teža lastnega letala. Helikopter ima težo dve toni, torej je količina vode, ki jo nosi, približno petkrat manjša."
Preventivno preletavanje bo občasno potekalo tudi na nizkih višinah.
"Če bo kakšno zajemanje na jezovih, vodi, bo javnost obveščena. Iz zraka vidimo, da je neka ovira, sup ali čoln. Ljudje naj se ne bojijo, da bomo 50 metrov od plaže pristali iz zajemali vodo. Bom tako rekel, ljudje naj se navadijo na prisotnost," je pojasnil pilot.
Čeprav je matična baza enote za gašenje na letališču na Brniku, direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin pojasni, da bodo že to sezono v Divači začasno namestili dva air tractorja. "Da smo bliže potencialnemu nastanku požara in smo hitrejši."
Tehnično in organizacijsko smo po besedah Behina na požare bolje pripravljeni kot pred dvema letoma. Takšna tehnična pomoč pa bistveno zmanjšuje možnost razvoja velikih požarov oz. katastrofalnih posledic.
Poleg letalske enote so na upravi za zaščito in reševanje posodobili izobraževalne programe, dodatno opremili vojaški in policijski helikopter, posodobili sistem "Video Kras" in na novo postavili posebno enoto za nadzor z letalniki ter kupili prenosne, tako imenovane štabne zabojnike s satelitsko tehniko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje