V Sloveniji se je temu pozivu priključila tudi Koalicija nevladnih organizacij za Slovenijo brez GSO-ja.
V nobeni od držav pristopnic sicer še ne gojijo GSO-ja za trženje. Po 1. maju bo v teh državah začelo veljati dovoljenje za gojenje treh vrst gensko spremenjene koruze, čeprav pri izdelavi izvirne znanstvene ocene tveganja niso upoštevali izjemnih ekosistemov, kot so Karpati in Panonska nižina.
Avstrija, Francija, Grčija, Nemčija in Luksemburg so med sedanjimi državami članicami že izkoristile možnost in razglasile državne prepovedi za določene GSO-je.
Pomanjkljivosti znanstvenih ocen o škodljivosti GSO-ja
"Stare ocene tveganja niso upoštevale naših edinstvenih in krhkih območij in dokler ne bodo narejene nove ocene tveganja, moramo v Sloveniji prepovedati uporabo GSO-ja," je poudarila Marjana Dermelj, koordinatorka Koalicije. “Naša vlada mora uporabiti 62. člen Zakona o ravnanju z GSO-jem in sprejeti nacionalno prepoved treh GSO-jev, ki jih je v EU-ju dovoljeno gojiti za trženje," je še dodala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje