Foto:
Foto:

Bilateralni fokus Nizozemska in Slovenija bodo v okolici Kočevske Reke odprli prvo ploskev za intenzivni monitoring gozdnih ekosistemov v Sloveniji.

Z vstopom v EU sprejema Slovenija tudi obveznost izvajanja intenzivnega pregleda gozdnih ekosistemov. Za pravočasno pripravo na izvajanje projekta, ki se je začel 1. januarja letos, je Slovenija pridobila predpristopno pomoč nizozemske vlade.

Namen pomoči sta organizacija in gradnja sistema za izvajanje intenzivnega pregleda gozdnih ekosistemov, izbira in postavitev mreže ploskev za intenzivni pregled gozdnih ekosistemov in začetek izvajanja intenzivnega monitoringa gozdnih ekosistemov skladno z evropsko zakonodajo.

Slovenski gozdovi dobro ohranjeni
Za slovenske gozdove je značilno, da so dobro ohranjeni naravni ekosistemi z veliko biorazličnostjo, kar je posledica dolgotrajne tradicije sonaravnega gospodarjenja z gozdovi. Ker je ohranjanje zdravstvenega stanja slovenskih gozdov v prihodnosti izrednega pomena za ohranjanje kakovosti okolja, je nujna vzpostavitev sistema za intenzivno spremljanje stanja gozdov, s katerim bomo pridobivali pomembne podatke za oceno stanja, preučevanje vzročno-posledičnih procesov v gozdnih ekosistemih ter določitev občutljivih in ranljivih območij.

Monitoring že uporablja 38 evropskih držav
Intenzivni monitoring gozdnih ekosistemov poteka od leta 1994 na več kot 860 ploskvah v izbranih gozdnih ekosistemih v 38 evropskih državah. Na teh ploskvah se med drugim izvajajo redne meritve kemizma tal in talne raztopine, stanja hranil v listju in iglicah drevja,
prirastka, meteoroloških razmer, depozicije onesnažil iz ozračja ter popisi stanja krošenj in talne vegetacije.