Najslabše so se odrezale reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Foto: AP
Najslabše so se odrezale reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Foto: AP

V raziskavi so v rekah zaznali večje količine paracetamola, nikotina, kofeina ter zdravil za zdravljenje epilepsije in sladkorne bolezni. Gre za najobsežnejšo raziskavo na svetovni ravni doslej.

Med najbolj onesnaženimi so reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Po drugi strani so se najbolje odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem deževnem pragozdu. Vpliv številnih od najpogostejših farmacevtskih učinkovin v rekah še vedno v veliki meri ni znan.

Raziskovalci so v okviru študije vzeli vzorce s 1052 testnih točk v 104 državah. V več kot četrtini od 258 vzorčenih rek so odkrili prisotne t. i. aktivne farmacevtske učinkovine. Te so bile na ravneh, ki so nevarne vodnim organizmom, izhaja iz povzetka poročila, objavljenega na spletni strani znanstvene revije Proceedings of the National Academy of Sciences journal.

Foto: AP
Foto: AP

Najbolj onesnažena testirna mesta so bila večinoma v državah z nizkimi in srednjimi dohodki ter na območjih z odlaganjem odpadnih voda, slabim upravljanjem odpadnih voda in farmacevtsko proizvodnjo.

Uživamo vse več zdravil

"Običajno se zgodi, da zaužijemo te kemikalije, ki imajo na nas želene učinke, nato pa zapustijo naše telo," je za BBC povedal vodja raziskave John Wilkinson. "Zdaj vemo, da tudi najsodobnejše čistilne naprave niso v celoti sposobne razgraditi teh spojin, preden pridejo v reke ali jezera."

Vodna ekologinja z britanske univerze Hertfordshire Veronica Edmonds-Brown je poudarila, da se bodo razmere le še poslabšale, "saj vse bolj uporabljamo farmakološke rešitve za vse bolezni, tako telesne kot duševne".

Poročilo obenem navaja, da bi lahko povečana prisotnost antibiotikov v rekah povzročila razvoj odpornejših bakterij, kar bi škodovalo učinkovitosti zdravil in na koncu predstavljalo "grožnjo okolju in svetovnemu zdravju".