Uprava za jedrsko varnost v Sloveniji nadzoruje vse sevalne in jedrske objekte, tudi JEK, ter nekaj sto lastnikov virov ionizirajočih sevanj, prevoze radioaktivnih snovi. Izvaja tudi nadzor radioaktivnosti okolja. Foto: MMC RTV SLO
Uprava za jedrsko varnost v Sloveniji nadzoruje vse sevalne in jedrske objekte, tudi JEK, ter nekaj sto lastnikov virov ionizirajočih sevanj, prevoze radioaktivnih snovi. Izvaja tudi nadzor radioaktivnosti okolja. Foto: MMC RTV SLO

Anonimneži direktorju uprave za jedrsko varnost Andreju Stritarju očitajo neustrezno vodenje uprave, onemogočanje dela inšpektorjev in zakrivanje napak, a ta vse očitke zanika.

Na Upravi RS za jedrsko varnost (URSJV) naj bi po navedbah anonimnih virov vladali kaotični odnosi in zaradi tega bi bila lahko ogrožena jedrska varnost države. Stritar naj bi bil preveč popustljiv predvsem do Jedrske elektrarne Krško, je poročal časopis Dnevnik.

Stritar se zaveda dejstva, "da se nekaj sodelavcev uprave ne strinja z mojim načinom vodenja uprave", nesoglasja pa pripisuje različnim pogledom. "Sam gledam na stranke kot na subjekte, ki iskreno želijo resno in dobro opravljati svoje delo ter so pripravljene same in hitro popravljati svoje morebitne napake," je povedal. Poudaril pa je, da morajo stranke pri tem spoštovati zakonodajo. Ocenil je tudi, da "drugi pristop, ki ga zagovarja nekaj sodelavcev v upravi, gleda na stranke predvsem kot na nekoga, ki je skrajno malomaren in ki želi načrtno kršiti predpise". Zanje naj bi bili glavni orožji nadzor in kaznovanje.

Ravnanje Stritarja in njegove uprave naj bi bilo po navedbah anonimnih virov v več primerih zelo sporno, med drugim naj bi leta 2008 ob okvari izmenjevalnika toplote na sistemu vzorčenja primarnega hladila namesto nove komponente ameriškega proizvajalca, ki je bila dostavljena z zamudo, dovolila uporabo komponente, ki jo je izdelala domača pogodbena organizacija in ni bila v skladu z veljavnimi jedrskimi standardi.

Stritar naj bi nasprotoval odločitvam inšpektorjev
Direktor uprave za jedrsko varnost naj bi onemogočal tudi delo nekaterih inšpektorjev. Tako naj bi nasprotoval inšpektorju, ki je JEK prijavil leta 2006, ko je v prvem trimesečju izpustil v okolje preveč tritija. Ta naj bi bil nad upravno omejitvijo za radioaktivne izpuste. Ob tem naj bi Stritar napovedal še, da bo ob podobni ponovitvi prekoračenega izpusta tritija znova prepovedal prijavo sodniku za prekrške.

Stritar je vse očitke o nevestnem delu, neurejenih odnosih v upravi in popustljivosti do JEK-a ter drugih strank zanikal in zagotovil, da jedrska varnost Slovenije ni ogrožena.