Gospodarski minister je obveščanje Uprave RS-a za jedrsko varnost označil kot dobro, Slovenijo pa je pohvalila tudi Evropska komisija. Foto: MMC RTV SLO
Gospodarski minister je obveščanje Uprave RS-a za jedrsko varnost označil kot dobro, Slovenijo pa je pohvalila tudi Evropska komisija. Foto: MMC RTV SLO
Delavci JEK-a niso bili ogroženi, saj je bil izpust primarnega radioaktivnega hladila zaznan samo v zadrževalnem hramu, kjer se osebje ne zadržuje. Foto: MMC RTV SLO

Gospodarski minister je poročanje nekaterih medijev označil za nekorektno in netočno, saj so imeli novinarji na voljo korektne podatke, ki so jih posredovali pristojni organi. Obveščanje Uprave RS-a za jedrsko varnost je označil za korektno.

EU: Prejeli smo točne in pravočasne informacije
Evropska komisija pa je ravnanje Slovenije pohvalila
in ga označila kot dober primer transparentnosti v primeru jedrskega dogodka, posredovani podatki pa so bili zelo natančni in pravočasni. Bruselj zdaj pričakuje poročilo o okvari, svojih strokovnjakov pa v Krško še ne bo pošiljal.

Prostovoljno članstvo v ECURIE-ju
Tiskovni predstavnik Evropske komisije Andris Piebalgs je dejal, da komisija spodbuja članice, da o dogodkih, tudi manjših, obveščajo sistem ECURIE, katerega članice so trenutno le države EU-ja in Švica. Obveščanje prek sistema ni obvezno. Sistem je bil vzpostavljen leta 1987, povod pa je bila jedrska katastrofa v Černobilu v Ukrajini leto prej.

Komisija se brani očitkov, da je s svojim ravnanjem prispevala k paniki v Evropi, saj naj bi bilo že iz prvega sporočila jasno razvidno, da dogodek ni škodoval okolju, poleg tega pa ni bilo nikjer navedeno, da gre za hujšo nesrečo. Panika tako ni bila potrebna.

Javnost obveščena o enem izmed treh dogodkov
V okviru opozorilnega sistema so letos prejeli tri sporočila o dogodkih v jedrskih elektrarnah, javnost pa so obvestili le o dogodku v Sloveniji. Po pojasnilih Piegbalgsa so se tako odločili tudi zaradi razprave o preglednosti, ki trenutno poteka v EK-ju.