
Kot je v ponedeljek poročala Televizija Slovenija, je bil poslanec Svobode Miroslav Gregorič do januarja letos prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, ki ga je ustanovil leta 2003, od leta 2018 pa ga vodi njegova hči, a tega po nastopu poslanskega mandata ni prijavil pristojnim institucijam. Sam trdi, da se tega, ali je dejavnost prijavil, ne spomni, Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je opozorila, da sta funkciji nezdružljivi.
Tako na področju nezdružljivosti funkcij kot na področju omejitev poslovanja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije sicer trenutno predvideva le prekrškovne sankcije z namenom, da se kršitev odpravi, torej odpravo nezdružljivosti funkcij ali prijavo omejitev poslovanja.
Ob tem zakon ne predvideva posebnih ali drugih sankcij za dolgotrajne kršitve, so pojasnili na KPK-ju. Vrzel pa bodo poskušali odpraviti ob spremembah zakona, so dodali. "Ne glede na to pa poudarjamo, da bi poslanci in drugi nosilci javnih funkcij zakone morali poznati in jih spoštovati. Takšno dolgotrajno kršenje zakona namreč krni zaupanje v delovanje javnih institucij," so še zapisali na komisiji.
Poslanec Gregorič bi sicer moral poleg nezdružljivosti funkcij ob nastopu poslanskega mandata DZ-ju oz. mandatno-volilni komisiji DZ-ja poročati tudi o omejitvah poslovanja. Mandatno-volilna komisija je v četrtek poslanca Gregoriča pozvala k poročanju o omejitvah poslovanja, po prejemu podatkov jih bo posredovala KPK-ju, so sporočili iz DZ-ja.
KPK je sicer že v torek ugotovil, da nima podlage za uvedbo postopka zoper Gregoriča, saj mu je funkcija prokurista v omenjenem podjetju medtem že prenehala. "Vprašanje odstopa pa je vprašanje za vsakega posameznika oziroma njegovo poslansko skupino," so v torek zapisali na KPK-ju.
Mešani odzivi iz stranke Svoboda
Gregoričevega odstopa v poslanski skupini Svoboda ne pričakujejo, o njem pa tudi ne bodo odločali. Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je v sredo ob tem dejala, da bo poslanec odločitev o tem sprejel "sam z vso odgovornostjo". Po njenem mnenju je KPK zadevo preveril in odločil, da nadaljnjih korakov "zoper našega kolega ne bo vodil". Dan prej pa je Avšič Bogovič dejala, da se bo Gregorič sam obrnil na KPK in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti". Tega po informacijah STA-ja sicer ni storil.
Predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič je v sredini izjavi za medije dejala, da bi sama odstopila v primeru, če bi se znašla v položaju poslanca Gregoriča, in da "mu bom tudi predlagala, da na tak način prevzame odgovornost za svoja ravnanja".
Predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob pa je v četrtek za Televizijo Slovenija dejal, da je bil nad Gregoričevim ravnanjem tudi sam presenečen. Poudaril je, da sam ne bo presojal, saj za kršitve zakonskih obveznosti obstajajo ustrezni organi. "Če se bo pokazalo, da je zakon kršen, bo moral prevzeti svojo odgovornost," je dejal Golob. "Moja neposredna izkušnja z njim je bila, da je sprejel odgovornost in da bo sprejel odločitev institucij," je dodal.
Poslanec Gregorič pa je v sredo na novinarske prošnje za izjavo v mimohodu odvrnil, da je ta zgodba zanj zaključena. Na vprašanje, ali bo odstopil s funkcije poslanca, pa je dejal: "Ni govora."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje