Pogosto se zgodi, da se tudi v našem morju pojavijo tuje in za naše morje neobičajne ribe, tako so pred nekaj leti ribo napihovalko prvič ujeli tudi pri nas.
V ponedeljek so v hrvaški Istri opazili sedem srebrnoprogastih napihovalk. Eno izmed teh je ujel in fotografiral slovenski ribič, in sicer na globini 19 metrov. Ribo je nato prevzel Neven Iveša z Univerze Jurja Dobrile v Pulju, je na svoji Facebookovi strani objavil puljski akvarij.
Kakšni so simptomi zastrupitve?
Zastrupitev, ki nastane kot posledica uživanja rib napihovalk, je izredno resna, lahko usodna, so zapisali na spletni strani NIJZ-ja. Organi (npr. jetra, spolne žleze) ribe napihovalke lahko vsebujejo tolikšne vrednosti tetrodotoksina, da privedejo do paralize in odpovedi dihanja. Strupenost se razlikuje med vrstami organizmov, različnimi letnimi časi in različnimi geografskimi lokacijami.
Simptomi se običajno razvijejo v 30 minutah do štirih urah po zaužitju; če je odmerek usoden, se simptomi navadno pojavijo v 17 minutah po zaužitju. Paresteziji (mravljinčenju) ustnic in jezika sledijo mravljinčenje v okončinah, močno slinjenje, znojenje, glavobol, šibkost, otopelost, zaspanost (letargija), tresenje, paraliza, pomodrelost, moteno požiranje, epileptični napadi. Simptomi in znaki prizadetosti prebavnega trakta so pogosto hudi in vključujejo slabost, bruhanje, drisko in bolečine v trebuhu; smrt nastopi zaradi odpovedi dihal. Žrtev, čeprav je popolnoma paralizirana, je lahko pri zavesti in v nekaterih primerih popolnoma orientirana do smrti, ki se običajno pojavlja v štirih do šestih urah.
Če bolnik preživi 24 ur, se okrevanje običajno pojavi v nekaj dneh. Za zastrupitev s tetrodotoksinom ni znanih protistrupov.
Določene vrste ribe napihovalke so na Japonskem in drugod v Aziji cenjene kot vrhunske delikatese – jed fugu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje