Agencija RS za okolje (Arso) je v petek popoldne zaradi razmer v južni in osrednji Sloveniji za obe območji razglasila rdečo, najvišjo stopnjo vremenske ogroženosti. Razmere so bile najbolj kritične v Ilirski Bistrici, ogroženo je bilo mestno jedro. Reka Reka je ogrožala tudi vasi proti Vremski dolini.
kadrov, poplave, brezposelnost, prazne ulice v večini mest po Sloveniji. To je odraz nase politike, ne glede na barvo in obliko.
— Cvetka Zirovnik (@CvetkaZ) November 6, 2014
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je za STA dejal, da je bilo na teh območjih v pripravljenosti za morebitne intervencije dovolj ljudi, predvsem gasilcev, saj domačim pomagajo tudi drugi iz celotne regije. Po njegovih besedah je v petek na terenu pomagalo več kot 1.200 ljudi, predvsem gasilcev in pripadnikov civilne zaščite.
Problematična porečja Ljubljanice, Iške, Ižice
Na obrambnem ministrstvu budno spremljajo dogajanje ob vremenski ujmi, je za STA povedal minister Janko Veber. Poveljnik civilne zaščite Šestan in načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman sta v stiku in se dogovarjata o potrebah glede na stopnjo ogroženosti. Glede na napovedi o mogočih poplavah se prilagaja pripravljenost vojske. Če se bo torej treba odzvati ta konec tedna, bo vojska pripravljena na to, je zagotovil minister. Hidrolog Janez Polajnar je opozoril, da so problematična porečja Ljubljanice, Iške, Ižice in vseh pritokov, ki se izlivajo na Ljubljansko barje s Krimsko-mokorškega pogorja. Reke tam po njegovih besedah ponovno naraščajo. Dejal je, da se voda kopiči na Ljubljanskem barju, zato je pričakovati težave s poplavljanjem tudi ob naseljih na Ljubljanskem barju, kjer se bo voda predvidoma razlila na širšem poplavnem območju.
Ze 20. leto zapored, ponavadi veckrat na leto, nase politike presenetijo poplave. Vedno na istih mestih. Let's stop the photo op & solve it.
— Gregor (@BanicGregor) November 7, 2014
polnoči so začeli polagat vreče, ker treba je šparat, zato, da je potem škoda še večja. Res, bravo! #poplave
— Mental Overdrive (@GobaFunk) November 7, 2014
S sireno opozorili na nevarnost
Tudi reka Ljubljanica je močno narasla in je ponoči presegla pretok 300 kubičnih metrov na sekundo, je napovedal Polajnar in dodal, da bo s tem povzročila, da bo voda z Ljubljanskega barja počasneje odtekala. Poplavne površine na barju se bodo zato predvidoma povečevale. Po besedah poveljnika civilne zaščite Ig Antona Puciharja se razmere na območju ob reki Iški v zadnjih urah znova poslabšujejo, saj je Iška narasla za 35 centimetrov. Težave gasilcem in pripadnikom civilne zaščite delata tudi podtalnica, ki zaliva hiše, in površinska voda, ker je zemlja precej namočena. Najslabše je trenutno v Iški vasi, kjer je struga Iške najožja, zato se voda razliva. Slabo je tudi v vaseh Vrbljene in Strahomer, kjer so morali sprožiti alarmno sireno, ki opozarja na nevarnost. Položaj se je slabšal tudi v občini Škofljica, saj so se po besedah tamkajšnjega župana Ivana Jordana poplavne vode znova dvignile. Največja težava so zaledne vode, ki pritečejo iz Šmarja - Sapa. V občini imajo povsem na novo zgrajen zadrževalnik, a ker je še nov, ga ne morejo povsem obremeniti. Še najstabilnejši položaj je bil v ljubljanskem delu barja, kjer po besedah vodje ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Roberta Kusa v petek zvečer ni bilo poplavljenega ničesar. So se pa razmere slabšale.
Sloveniji so poplave tako kot sneg. Vedno nas presenetijo. #poplave #katastrofa #bogiljudje
— Andraž Purkat (@Purky2000) November 7, 2014
Pretok Drave tudi do 1.750 m3/s
Zaradi povečanega pretoka reke Reke je bil zmanjšan odtok Bistrice in potoka Sušec. Padavinska voda se je kopičila na kraškem delu Notranjskega in Dolenjskega krasa, dvigujejo se tudi ojezerjene površine na območju Dobrepolja, na ribniškem območju, območju Cerkniškega in Planinskega polja. Na Cerkniškem je v petek popoldne zaradi obilnih padavin začel ponovno naraščati potok Cerkniščica, ki je ogrožal bližnje objekte, nekaj objektov je bilo ogroženih tudi ob potoku Žirovniščica. Drava je imela pri vtoku iz Avstrije v Slovenijo pretok 1.300 kubičnih metrov na sekundo. Po podatkih avstrijskih služb bi lahko čez dan v soboto dosegel od 1.500 do 1.600 kubičnih metrov na sekundo, okoli 17. ure pa okoli 1.750 kubičnih metrov na sekundo.
Hej Bosna in Srbija, a ze zbirate sredstva za nase poplave? #poplave
— Lara Ula Vidrih (@LaraUlaVidrih) November 7, 2014
so tisti, ki sprašujejo, če sta BiH in Srbija poslali pomoč za poplave, že pomagali, da smejo kokodakat?
— Martina Kenda (@MartinaKenda) November 7, 2014
Padavine bodo do nedelje pojenjale
Na Arsu so dodali še, da lahko reka Sava po zadnjih izračunih za soboto na mejnem profilu s Hrvaško sredi dneva doseže pretok od 2.300 do 2.500 kubičnih metrov na sekundo, reka Krka v Podbočju pa lahko doseže tudi 300 kubičnih metrov na sekundo. Z Mestne občine Ljubljana so v petek zvečer sporočili, da civilna zaščita prebivalce na poplavnem območju Gradaščice, Malega grabna in Glinščice poziva, naj se pripravijo na morebitno ukrepanje. Po njihovih informacijah bi lahko padavine, ki so možne v zaledju Gradaščice, pretok na vodomerni postaji Dvor s 40 kubičnih metrov na sekundo povečale na približno 60 kubičnih metrov na sekundo, kar že lahko pomeni nevarnost za nastanek poplav na območju jugozahodnega dela Ljubljane. Predvidena količina padavin do sobote zvečer je od 30 do okoli 80 litrov na kvadratni meter, lokalno, predvsem v južni Sloveniji, pa lahko pade tudi večja količina. V severovzhodni Sloveniji bo padlo večinoma manj kot 30 litrov dežja. Vremenoslovec Aleš Poredoš je še dejal, da bodo padavine v soboto popoldne slabele in v noči na nedeljo večinoma ponehale.
so super plastični primer reševanja težav v Sloveniji. Voda pride, voda gre. Ljudje trpijo. Zgodi se nič. Voda pride.
— Savič Domen (@savicdomen) November 7, 2014
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje