Foto:
Foto:

Ob tem dnevu posamezniki in številne okoljske organizacije pripravljajo najrazličnejše projekte, dogodke in prireditve, s katerimi želijo opozoriti na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo.

Začetki praznovanja dneva Zemlje segajo v leto 1963, ko si je tedanji ameriški senator Gaylord Nelson prizadeval, da bi okoljska vprašanja prišla na dnevni red ameriške politike. Organiziral je predsedniško turnejo, na kateri naj bi opozorili na težave v okolju. Vendar je ustrezen odmev v javnosti dosegel šele prvi dan Zemlje, 22. aprila leta 1970, ko je na prireditvah, posvečenih dnevu Zemlje v Ameriki sodelovalo okrog 20 milijonov ljudi.

Dan Zemlje po letu 1970 se praznuje vsako leto, število sodelujočih posameznikov, organizacij in držav pa narašča. Sodelujoče organizacije se med seboj povezujejo v posebno omrežje Earth day Network.

Turistična in druga društva urejajo okolja jezer, potokov in vodnjakov
Ob letošnjem dnevu Zemlje v Sloveniji potekajo številne akcije urejanja okolja, ki jih te dni izvajajo turistična in druga društva. Posebno pozornost namenjajo urejanju okolja jezer, potokov in vodnjakov. Te dni urejajo gorsko turistične centre in se pripravljajo na poletno sezono. Pozornost okolju namenjajo tudi upravljavci cest, ki urejajo nabrežja in okolico, počivališča, cestne postaje, bencinske servise in s tem postajajo prijaznejši za turiste in obiskovalce, so sporočili iz Turistične zveze Slovenije.

S festivalom Turizmu pomaga lastna glava, v katerem sodeluje približno 80 turističnih podmladkov, se mladi pridružujejo svetovnem dnevu Zemlje s predlogi turistične ponudbe mladim za dopustovanje v svojem kraju. V Kranju bodo srednješolci iz 38 strokovnih šol in gimnazij na posebni tržnici predstavili svoje raziskovalne naloge na temo Več znanja za več turizma, ki se povezuje s turistično ponudbo v sonaravnem okolju.