Italija v dokumentaciji namreč ni upoštevala slovenskih pripomb in zato je terminal z vidika čezmejnih vplivov nesprejemljiv, je povedal minister za okolje Karl Erjavec. Težave predstavljajo vplivi s prometnovarnostnega vidika - torej vprašljiva je varna plovba v Tržaškem zalivu z vidika splošne varnosti in okolijskega vidika. Škodljivi bi bili vplivi na vodno okolje Tržaškega zaliva in na biodiverziteto vodnega okolja celotnega severnega Jadrana, pojasnjuje Erjavec.
Poleg tega se v dokumentaciji pojavlja tudi morski terminal. "Menimo, da je treba ta del izločiti iz dokumentacije, ki se nanaša na terminal v Žavljah, in da se iz mnenja italijanskega ministrstva za okolje umakne vse, kar se nanaša na morski terminal. To namreč lahko pomeni načrtovanje poti za ta 'off-shore terminal'," pravi Erjavec.
Bližnje srečanje bo dalo več odgovorov
Minister je o negativnem mnenju Slovenije obvestil italijansko kolegico Stefanio Prestigiacomo in zaprosil tudi za vso dodatno dokumentacijo za terminal v Žavljah, saj del, ki se nanaša na čezmejne okolijske vplive, manjka. Od njih želi tudi pojasnilo o navedbah okolijske nevladne organizacije Alpe Adria Green, da naj bi ponarejali oz. prirejali podatke, zlasti glede temperature in globine morja ter vplivov ob morebitni večji nesreči.
Vprašanje plinskih terminalov na območju Tržaškega zaliva bo tudi ena izmed tem, ki jih bodo izpostavili na bilateralnem srečanju na vladni ravni 9. septembra. "Smo v fazi, ko skušamo to vprašanje rešiti na bilateralni ravni. Zato je dobro, da bomo imeli v kratkem sestanek, na katerem bomo izmenjali stališča in videli, kako italijanska stran gleda na pripombe Slovenije," je še dodal minister.
Intenzivna pogajanja o gradnji Južnega toka
Sredi tega meseca pa se bosta sešli tudi pogajalski skupini Slovenije in Rusije, ki usklajujeta morebitno gradnjo dela plinovoda Južni tok čez Slovenijo. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je napovedal, da še ta teden v Slovenijo prideta ruski minister za energetiko Sergej Šmatko in predsednik Gazproma Aleksej Miller, s katerima bodo govorili o podrobnostih projekta.
V torek sta se v Gdansku o plinovodu pogovarjala slovenski in ruski premier Borut Pahor in Vladimir Putin, ki sta se zavzela za pospešitev pogajanj. Po napovedih Lahovnika naj bi bila ta končana do konca meseca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje