Župan občine Tolmin Alen Červ je ob napovedi preventivnega zaprtja ceste med Bačo pri Modreju in Petrovim Brdom dejal, da dela na hudourniških vodotokih in aktivnih plaziščih še intenzivno potekajo. Na Kneži so tako sprostili pot hudourniku, v Klavžah pa uredili bankino ceste, da se voda iz struge ne bi razlivala po cesti. Z deli urejajo tudi mesta, na katerih bo gradbena mehanizacija prisotna tudi ponoči in sproti odkopavala nanošen material.
Do srede so poglabljali tudi strugo Bače in Koritnice na mestih, kjer je bilo predvideno, da bi se struge lahko napolnile, je dejal župan.
Po Červovih besedah je že zjutraj krenila Slovenska vojska iz Ljubljane proti Mežici, kjer bodo njeni pripadniki naložili še dodatno gradbeno mehanizacijo in okrepili 24 vozil gradbene mehanizacije, ki že sanira posledice padavin. V popoldanskih urah pripadnike vojske pričakujejo v Podbrdu, kjer bodo nastanjeni z drugimi razpoložljivimi silami. Pripeljali bodo tudi vojaško sanitetno ekipo, ki bo tam nastanjena čez noč.
Červa ob tem veseli, da so se pripravljali na najslabši mogoči scenarij, saj se je ta po napovedih Arsa tudi realiziral. Najbolj ga skrbi spodjeden odsek glavne državne ceste pri Grahovem ob Bači, kjer je promet že zdaj urejen enosmerno. "Celoten 50-metrski odsek ceste bi lahko zdrsel v grapo, potem imamo našo občino razdeljeno na dva dela. Prav zato je pomembno, da načrtujemo po najslabšem scenariju," je župan sklenil izjavo.
Prostori za evakuirance iz Baške grape na več lokacijah
Na območju Baške grape so sicer pripravili nastanitvene kapacitete za evakuirane prebivalce, največ na Kneži. Kot je v oddaji Odmevi na TV Slovenija poročala dopisnica Mojca Dumančič, se je do večera 28 prebivalcev Baške grape zaradi ogroženih hiš že odločilo za izselitev.
Največ postelj je na voljo v kulturnem domu oziroma Domu puntarjev na Kneži, del nastanitvenih kapacitet pa tudi v domu upokojencev v Podbrdu, je pojasnil poveljnik civilne zaščite za Severno Primorsko Samuel Kosmač.
Poleg tega so štiri ali pet postelj uredili v zadružnem domu v bližnji vasi Podmelec, je pojasnila sekretarka območnega združenja Rdečega križa v Novi Gorici Neli Skočaj.
Občane, ki se počutijo kakor koli ogroženi ali opazijo, da se v bližini kaj dogaja, je tudi tolminski župan Červ pozval k predčasni evakuaciji. "Te stvari imamo razpršene po več lokacijah, da če pride do podora, ki bi zaprl cesto, lahko ljudje še vedno pridejo do enega teh centrov," je pojasnil.
"Na Rdečem križu smo zadolženi, da organiziramo nastanitev, razdelimo hrano in da nudimo laično psihosocialno podporo, če je to potrebno. Za vse drugo pa poskrbi civilna zaščita," je pojasnila Skočaj. Ljudem sicer svetuje, naj se pripravijo na morebitno evakuacijo, vzamejo s seboj najnujnejše stvari in poskrbijo za hišne ljubljenčke.
Priprave temeljite in obsežne
Po besedah poveljnika tolminske občinske civilne zaščite Mihe Venclja je v Domu puntarjev na Kneži trenutno pripravljenih 20 postelj, skupno pa lahko tam nastanijo 100 ljudi. Na ločenem delu so na voljo tudi ležišča za intervencijske enote. Poleg gradbene mehanizacije je namreč na terenu pripravljenih tudi več kot 100 gasilcev iz severnoprimorskih gasilskih društev.
Skupine težke gradbene mehanizacije na deloviščih končujejo delo pri poglabljanju vodotokov, odstranjevanju naplavin in urejanju brežin oziroma so ga končale do teme, ko so se umaknile z ogroženih območij, je povedal Vencelj. V pripravljenosti so tudi nočne dežurne ekipe, ki bodo po potrebi in kjer bo to mogoče sproti odstranjevale naplavljen in splazen material.
V Podbrdu pričakujejo tudi obljubljeno vojaško pomoč v obliki dveh bagrov in tovornjaka.
Po oceni regijskega poveljnika civilne zaščite Kosmača je za vse prebivalce na tem območju za zdaj dobro poskrbljeno, ob čemer je poudaril, da so bile priprave na napovedano povodenj temeljite in obsežne.
"Seveda nas skrbijo trenutne razmere oziroma predvsem napovedi, ki niso prav obetavne. Tako obsežnih priprav na povodenj nismo imeli še nikoli, vsaj tukaj na Severnoprimorskem," je poudaril.
Do vzpostavitve samodejnega sistema na plazu Blate 24-urna straža
Pristojne službe so med prazniki hitele tudi z delom na zahtevnem in težko dostopnem, razmočenem območju plazišča Blate v občini Kamnik, ki v dolini Bistričice ogroža tri naselja. Kot je za Radio Slovenija poročala Aljana Jocif, na območju nadaljujejo vzpostavljanje sistema obveščanja, ki naj bi ob morebitnem premikanju plazu domačine samodejno opozoril na umik.
Dve mobilni sireni nad vasmi in v Bistričici ter zanki na plazu so že nameščeni. Vzpostavljanje sistema bo sicer zaradi velikih razdalj in težko dostopnega terena po navedbah poveljnika kamniške civilne zaščite Tomaža Zabavnika predvidoma potekalo do torka.
Razmere na obsežnem plazu, ki se je sprožil avgusta, si je v četrtek ogledal geolog iz državne tehnične pisarne, ki je skupaj s pristojnimi predlagal tudi nadaljnje ukrepe. "Od prejšnjega petka so se na plazu zgodile določene aktivnosti in zadeva se je čisto spremenila," je pojasnil Zabavnik. Dodal je, da naj bi se plaz od avgusta povečal za trikrat.
Na plazu dogajanje nenehno spremljajo prostovoljni gasilci. Zabavnik ob tem prebivalce opozarja, naj spremljajo navodila civilne zaščite in gasilcev, če bi zaradi drsenja potreben umik na varno. "Dokler samodejni sistem ne bo vzpostavljen, imamo 24-urno stražo na plazu, tako se alarmiranje in obveščanje lokalnega prebivalstva lahko izvedeta zelo hitro," je poudaril in dodal, da bo po en stanovalec vsake hiše v primeru premikanja plazu obveščen tudi s SMS-sporočilom. Na območju, ki jih ogroža plaz Blate, je sicer 60 hiš.
Podžupan Kamnika Uroš Pirc je za STA povedal, da se že od petka intenzivno pripravljajo na obilnejše padavine. Material preventivno odvažajo s pomočjo koncesionarja, poglabljajo struge in odvažajo pesek, ki ga je naneslo iz višje ležečih krajev v dolino.
Na Gorenjskem potekajo priprave na nalive
Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah. Župan občine Bohinj Jože Sodja je potrdil, da je občinski štab od civilne zaščite in poveljnika Srečka Šestana prejel navodila za ukrepanje. "Obveščeni so tudi sile za zaščito, gasilci in druge enote, da se pripravijo v svojih krajih in nadzorujejo potek vso noč. Vsi imajo navodila, da so pozorni na svojem območju, morebitne spremembe takoj javijo naprej in pa seveda ukrepajo, če je treba. Upamo sicer, da čez noč ne bo tako hudo, kot obljubljajo," je dejal Sodja.
Pri tem je pojasnil, da se v občini bojijo napovedanih hujših sunkov vetra, ki so v preteklosti v občini že povzročili večjo škodo. Dodal je, da so najbolj ogrožene struge v preteklosti že sanirali, vse sile za zaščito pa ostajajo v pripravljenosti. Občane so medtem obvestili, da si lahko priskrbijo zaščitne protipoplavne vreče, na voljo jih je več kot 300.
V pripravljenosti so tudi v občini Tržič, kjer se po zadnjih obilnejših padavinah v oktobru ponovno ukvarjajo z več plazovi. Vse dežurne in intervencijske ekipe so obveščene in v pripravljenosti, je potrdil župan Peter Miklič. "Ves čas od avgustovskih poplav se tudi nepretrgoma izvajajo dela, tako na vodotokih kot brežinah. Gradbena mehanizacija, ki se proži prek sistema civilne zaščite, je v pripravljenosti, večina njih pa že tako ali tako opravlja dela na sanaciji po avgustovskih dogodkih. Za nujne primere so pripravljene tudi protipoplavne vreče. Aktivacija štaba civilne zaščite se bo organizirala po potrebi," je v odzivu zapisal župan.
Na Koroški Beli, ki sicer spada pod občino Jesenice, nevarnost predstavlja plaz, ki ga na terenu redno spremljajo, je pojasnil predsednik krajevne skupnosti Matej Brus. V preteklih dneh kljub povečani količini padavin na plazu niso zaznali večjih sprememb, je še povedal. Vse pristojne službe so sicer v višjem stanju pripravljenosti, posebnih priprav na napovedane nalive in morebitne poplave pa sicer ne izvajajo.
Na padavine se pripravljajo tudi v občini Škofja Loka. Kot je povedal župan Tine Radinja, skupaj s civilno zaščito skrbijo, da bo vse pripravljeno, če bi bile stvari spet tako resne, kot so bile ob zadnji, avgustovski povodnji. Vzpostavili so tudi občinski štab civilne zaščite, ki bo deloval vse do nedelje, danes do 18. ure so prebivalcem na voljo tudi protipoplavne vreče.
Bolj kot narasle reke pa jih skrbijo zemeljski plazovi, ki tudi na območju Škofje Loke ogrožajo nekaj hiš, je še poudaril Radinja. "Zemlja je odprta še od avgustovske katastrofe in se lahko premakne. Pred tednom dni smo imeli nov, precej obširen plaz za stanovanjsko hišo, tako da ne vemo, kaj bo," je poudaril.
V Dravogradu v pripravljenosti zaradi naraščanja Drave
Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so tudi v Dravogradu stekle preventivne aktivnosti, z občine pa k samozaščitnemu ravnanju pozivajo tudi občane. Gasilci so od četrtka zvečer v pripravljenosti, občanom bodo v petek na voljo vreče in pesek. Po pričakovanjih bodo sprožili tudi sireno z znakom za splošno nevarnost. Ko bo Drava, ki v Dravograd priteče iz sosednje Avstrije, dosegla pretok 1200 kubičnih metrov na sekundo, bodo sprožili sireno z znakom za splošno nevarnost, so sporočili z občine Dravograd.
Občina je z avstrijske strani prejela obvestilo, da se za petek v popoldanskih urah pričakuje povečan pretok reke Drave. Pretok naj bi dosegel 1700 kubičnih metrov na sekundo z mogočim razponom okoli 250 kubičnih metrov več ali manj od te številke. "To pomeni, da se pričakuje poplavljanje v najbolj ogroženih delih na Ribiški poti in ob reki Meža," so opozorili na občini.
Gasilci, ki so v pripravljenosti za opazovanje večjih plazov in stanja ob reki Dravi, bodo v petek čez dan zaščitili najbolj ogrožene objekte, hkrati bodo občanom na že znani lokaciji pod mostom pri dravograjski pošti za izvedbo samozaščitnih ukrepov ob objektih na voljo pesek in vreče.
"Prav tako prosim, da prebivalci naselja Meža bloki in Džungla iz kletnih prostorov umaknete predmete in da ta dan prestavite avtomobile na višje ležeče območje," so zapisali na občini.
K samozaščitnemu ravnanju občane pozivajo tudi druge koroške občine. Da je v petek mogoče razlivanje reke Drave, opozarjajo tudi v Občini Vuzenica, kjer je, tako kot v Dravogradu, še vedno živ spomin na katastrofalno poplavljanje reke Drave na začetku novembra 2012.
Tudi Občina Prevalje sporoča občanom, da si lahko zaščitne protipoplavne vreče s peskom napolnijo na lokaciji nasproti gasilskega doma na Prevaljah.
Pretok Drave je bil zvečer na meji z Avstrijo še ustaljen, vendar se bo od sredine noči do jutri opoldne dalje postopno hitro povečeval, je sporočil Arso. Dopoldne se bo Drava razlivala na najbolj izpostavljenih delih, čez dan se bodo poplavljene površine vzdolž celotne Drave povečevale. Drava lahko v petek popoldne in v noči na soboto poplavi tudi v večjem obsegu.
Luka Koper zaradi vetra priprta za promet
Vreme tudi v slovenski Istri že povzroča nevšečnosti. Ob 17. uri je zaradi močnega vetra koprska uprava za pomorstvo in promet namreč priprla koprsko pristanišče za pomorski promet, so poročali na spletni strani uprave za zaščito in reševanje. Ponoči in v petek dopoldne pričakujejo povišano gladino morja.
Ob nočni plimi med 22. in 4. uro lahko morje poplavi v višini okoli 30 cm. Morje bo ob tem času močno vzvalovano. Zjutraj bo visoka gladina morja sovpadla z okrepljenim jugozahodnim vetrom, napovedujejo vremenoslovci.
V Občini Izola so tako aktivirali intervencijske službe, gasilci so namestili protipoplavne baraže, v pripravljenosti so tudi pripadniki civilne zaščite.
Pritličja objektov v starem mestnem jedru so sicer večinoma že od prej zavarovana s protipoplavnimi vrečami in baražami, saj je visoko plimovanje morja zadnje dni že povzročilo nekaj težav.
V pripravljenosti so tudi v Kopru, kjer pa pričakujejo, da ne bo tako hudo in poplavljanje ne bo preseglo kritičnih mej.
Obalne občine so sicer opozorila objavile na svojih spletnih straneh in pozvale občane, naj poskrbijo za lastno varnost in varnost svojega imetja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje