Podvodni ognjenik Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai, ki je od obale Tonge oddaljen le 65 kilometrov, je izbruhnil v soboto in pepel ponesel kar 20 kilometrov visoko v zrak. Izbruh je bil tako silovit kot potres z magnitudo 5,8. Ognjenik je pepel, paro in pline izbruhnil 20 kilometrov visoko v zrak. Izdana so bila opozorila pred cunamijem za celotni južni del Tihega oceana.
Izbruh je bil tako močan, da ga je bilo slišati celo na Aljaski, ki je oddaljena kar 10.000 kilometrov, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Eden od znanstvenikov z vulkanskega observatorija na Aljaski David Fee je tvitnil, da so doslej zaznali le dva podobna izbruha: indonezijskega ognjenika Krakatau v 19. stoletju in Novarupte na Aljaski, ki je bil najsilovitejši izbruh 20. stoletja.
"Mislili smo, da so eksplodirale bombe"
Najhuje je na Tongi. Ob obalo so udarili 1,2 metra visoki valovi. Povezave z obalnimi območji so oslabljene, zato tudi ni jasno, ali je cunami zahteval kakšno žrtev in kakšna je škoda. "Cunami je občutno prizadel obalo in severni del prestolnice Nuku'alofa, na obalo je naplavil ladje in velike skale. Mesto je prekrito z debelo plastjo vulkanskega pepela, sicer pa so razmere mirne in stabilne," je po pogovoru z veleposlanikom na Tongi sporočila novozelandska premierka Jacinda Ardern. Tonga je od Nove Zelandije oddaljena 2383 kilometrov. Nebo nad otokom je zaradi izbruha popolnoma potemnelo. Otok ima težave z dobavo pitne vode, bojijo se tudi dihalnih težav med prebivalci.
"Bilo je orjaško, zemlja se je stresla, naša hiša se je tresla. Prihajalo je v valovih, mlajši brat je mislil, da so v bližini eksplodirale bombe," je za spletni portal Stuff dejala ena od prič. Kot je dodala, je njihov dom kmalu zatem zalila voda, pri sosednji hiši pa se je porušil zid.
Takoj ko bodo razmere dopuščale, bo Nova Zelandija na območje poslala vojaško izvidniško letalo, so sporočili s tamkajšnjega obrambnega ministrstva. Na Tongi so sprejeli tudi ponudbo Avstralije, da na območje pošlje izvidniško letalo.
Avstralija in ZDA so otoški državi ponudile tudi nujno humanitarno pomoč.
V Peruju dve smrtni žrtvi
Izbruh ognjenika je povzročil manjši cunami tudi v Peruju, kjer so v nedeljo našli dve smrtni žrtvi narasle vode. Civilna zaščita je sporočila, da sta človeka umrla v soboto na severu države, v pokrajini Lambayeque, kjer so zaznali "neobičajno visoke valove".
Več kot 20 perujskih pristanišč so zaradi nevarnosti cunamija začasno zaprli ter prepovedali kopanje v morju. Morska voda je ob tem poplavila več zgradb ob perujski obali, še poroča Reuters.
Svarila od Japonske do ZDA
Manjši cunami, visok do enega metra, je zadel tudi japonsko obalo ob Tihem oceanu od otoka Hokaido do otokov Kjušu in Okinava, opozorila so bila izdana tudi za zahodno obalo ZDA in jugovzhodni del Avstralije, kjer so zaradi nevarnosti zaprli plaže. Svarila so zdaj preklicali.
Omenjeni ognjenik je v zadnjih desetletjih že večkrat izbruhnil, sobotni izbruh pa je bil tako močan, da so ga slišali celo na 800 kilometrov oddaljenem Fidžiju in celo nekateri prebivalci Nove Zelandije. "Moja hiša se je močno zatresla pa druge tudi. Vsi smo zbežali z domov," je dejal neki prebivalec Fidžija. Po glavnem izbruhu je ognjenik še večkrat izbruhnil, z območja okoli njega je slišati ropotanje.
Udarni val zaznali tudi v Sloveniji
Tudi merilniki zračnega tlaka v Sloveniji so zaznali udarni val, ki je sledil izbruhu na Tongi. V soboto od okoli 21. do okoli 23. ure so zaznali nenadne spremembe oz. nihanja zračnega tlaka. Udarni val je Evropo dosegel okoli 21. ure, približno 16 ur po izbruhu vulkana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje