"Kar smo danes videli, je žalostno, prihodnost bo zahtevna, v smislu, da se bo vse to obnovilo in postavilo v prvotno stanje," je povedal minister. Ob tem je dodal, da sta za nadaljnjo sanacijo zelo pomembni dve stvari. Kot prvo je poudaril uporabo sredstev, ki bodo poskrbela za to, da bo obnova gozda kar se da intenzivna. Kot drugo pa nadzor nad populacijo lubadarja, saj mu pogorele smreke predstavljajo potencialno vabo. "Gozd bo treba v prihodnjih tednih in mesecih še posebej spremljati," je opozoril.
Izrazil pa je tudi optimizem, saj je na pogorišču že rasel žafran, kar po njegovem mnenju pomeni, da bo narava tudi sama pomagala pri obnovi.
Povedal je tudi, da so že nakazali 22 milijonov evrov za novo letalo C-27J spartan, ki bo imelo poseben modul za gašenje požarov in ki bo v enem naletu preneslo tudi do sedem ton vode, kar predstavlja še dodatno zmogljivost. Ob tem je še pojasnil, da se je že sestal z vodjem podjetja Leonarda, ki ta letala proizvaja. Ta je po Toninovih besedah obljubil, da bodo letalo dobavili še letos.
Minister se je zahvalil vsem gasilcem, ki so sodelovali v intervenciji, in vodstvu intervencije za učinkovito vodenje. Prav tako je zaželel hitro okrevanje vsem, ki so se poškodovali, nihče od njih sicer huje.
Požar je izbruhnil na Potoški gori 28. marca in zajel 700 hektarjev, z njim pa se je tri dni spopadalo 1100 gasilcev iz 160 gasilskih enot iz Gorenjske in tudi od drugod. Piloti helikopterjev Slovenske vojske so na požarišče odvrgli 400.000 litrov vode, pomagale pa so tudi druge intervencijske službe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje