Uredba, ki jo je vlada sprejela 9. oktobra, je prva tovrstna od sprejema zakona o vodah leta 2002. V njej je določeno ogroženo vodovarstveno območje, ki je razdeljeno na tri manjša območja, in ukrepi za njegovo celovito sanacijo. Tako mora javno podjetje Vodovod Kanalizacija do preklica ukrepov celovite sanacije zagotoviti prednostno črpanje vodnjakov, ki so najmanj obremenjeni z aktivnimi snovmi.
Ljubljansko vodovarstveno območje je na podlagi uredbe razdeljeno na tri manjša območja, in sicer na najožje, ožje in širše vodovarstveno območje. V najožjem območju velja najstrožji režim varovanja, kjer je dovoljena le pridelava travinj in ekološko kmetijstvo. Pri strogem režimu je na nekmetijskih zemljiščih prepovedana uporaba vseh fitofarmacevtskih sredstev, ki se uporabljajo v kmetijstvu.
Izdana že prva odločba inšpektorjev
Izvajanje uredbe bodo sicer nadzirali kmetijski, gradbeni, okoljski in zdravstveni inšpektorji, ki bodo za kršitve določb uredbe lahko izrekali kazni od 100.000 do 300.000 tolarjev. Po Kopačevih besedah je inšpekcija že izdala tudi prvo odločbo, in sicer so inšpektorji ugotovili, da ima vrtnarija Flora urejen odvzem vode iz poskusne vrtine, vendar pa niso pridobili vodnega dovoljenja za posebno rabo vode, zato je inšpekcija vrtnarijo prijavila sodniku za prekrške.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje