Velike pande naj bi se težko razmnoževale, zlasti ko se starajo, nosečnosti pande pa ni mogoče takoj zaznati. Čeprav je konec julija Jing Jing, ki živi v hongkonškem tematskem parku Ocean Park, začela kazati simptome, vključno z zmanjšanim apetitom, povečano potrebo po počitku in spremembami hormonskih ravni, so njeno nosečnost tako potrdili šele 11. avgusta.
Nekaj dni pozneje je njena negovalna ekipa opazila znake poroda, odtekla ji je voda. Po več kot petih urah sta samček in samička le varno prišla na svet. "Oba mladiča sta trenutno zelo krhka in potrebujeta čas, da se stabilizirata, še posebej samička, ki ima po rojstvu nižjo telesno temperaturo, šibkejši jok in manjši vnos hrane," so sporočili iz tematskega parka. Obiskovalci bodo morali počakati nekaj mesecev, da bodo dvojčka lahko videli na lastne oči, saj še nekaj časa ne bosta prišla v javnost.
Predsednik družbe Ocean Park Paulo Pong se je zahvalil lokalni ekipi za nego živali in strokovnjakom s celinske Kitajske za njihovo partnerstvo in pomoč v preteklih letih.
"Rojstvo je prava redkost, še posebej glede na to, da je Jing Jing najstarejša orjaška panda, ki je prvič uspešno skotila," je poudaril. Novopečena mama je mladiča skotila le dan, preden je dopolnila 19 let, poroča AP.
Hongkong naj bi še letos prejel tretji par pand iz Kitajske
Jing Jing in njen partner Le Le sta v Hongkong prišla leta 2007, sta drugi par pand, ki jih je Kitajska podarila nekdanji britanski koloniji, ki se je leta 1997 vrnila pod njeno oblast. Pande veljajo za simbol prijateljstva med Kitajsko in državami, v katere jih pošilja Peking. Že vrsto let obstaja diplomacija s pandami, ki jo Peking strateško uporablja tudi za ustvarjanje pozitivne podobe Kitajske in izkazovanje hvaležnosti za politične usluge.
John Lee, vodja Hongkonga, ki ima svoj upravni in sodni sistem, Kitajska pa je leta 2020 izdala zakon o nacionalni varnosti, ki se uporablja za pregon prodemokratičnih aktivistov, je sicer pred kratkim napovedal, da bo Hongkong še letos prejel tretji par pand iz Kitajske.
Prvi par, An An in Džja Džja, je prispel leta 1999. Džja Džja je leta 2016 poginila pri 38 letih in je najstarejša panda na svetu, ki je živela v ujetništvu. Leta 2022 se je poslovil tudi An An, ki so ga zaradi slabega zdravstvenega stanja uspavali leta 2022, ko je bil star 35 let in je bil najstarejši samec orjaške pande na svetu, ki je živel v ujetništvu.
Povprečna življenjska doba pande v divjini je 18 do 20 let, v ujetništvu pa 30 let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje