V Magdeburgu upajo, da je najhuje mimo. Foto: EPA
V Magdeburgu upajo, da je najhuje mimo. Foto: EPA
Budimpešta
Donava je v Budimpešti dosegla rekordno raven. Foto: EPA
Poplavam v Evropi ni videti konca

Gladina Labe v Magdeburgu, od koder so evakuirali več kot 23.000 ljudi, se je v nedeljo popoldne prvič nekoliko znižala in je tako morebiti najhuje za mesto že mimo.

Več deset tisoč ljudi sicer še ne ve, kdaj se bodo lahko vrnili na poplavljene domove, negodovanje pa je povzročilo še neurje, saj so v Saški padle velike količine dežja in toče.

Poplave se zdaj bližajo zvezni deželi Brandenburg in severu Nemčije.

Da bi razbremenili poplavno območje Labe, naj bi pri kraju Wittenberg v Brandenburgu namerno poplavili polderje ob reki Havel. Deželna okoljska ministrica Anita Tack je dejala, da je to še edina možnost za znižanje gladine Labe.

Deset polderjev na tem območju bi lahko zajelo 250 milijonov kubičnih metrov vode. Po ocenah lokalnih oblasti bi lahko trajalo od dva do tri dni, da bi se polderji napolnili.

V nemški zvezni deželi Saška-Anhalt pa skrbi povzročajo tudi grožnje z napadi na jezove, ki bi še poslabšali stanje na poplavljenih območjih, zato jezove zdaj strogo nadzorujejo.

Nemški predsednik Joachim Gauck je obiskal poplavna območja ob Labi in reki Saale. "Težko si je predstavljati, s čim vse se morajo tam spopadati," je dejal predsednik. Pri maši v kraju Halle se je skupaj z več sto zbranimi spomnil žrtev poplav, ki so izgubile življenje in premoženje.

V Nemčiji je v poplavah umrlo sedem ljudi, več jih še pogrešajo. Po vsej državi se proti vodni ujmi bori približno 70.000 gasilcev in 11.000 vojakov.

Nasipi držijo
Medtem je na Madžarskem Donava v Budimpešti dosegla rekordno raven 8,90 metra in naj ne bi več naraščala, poleg tega pa nasipi vzdolž reke po državi za zdaj uspešno zadržujejo vodo.

"Raven gladine Donave se je ustavil pri 8,90 metra in v prihodnje ne pričakujemo naraščanja," je dejal župan Budimpešte Istvan Tarlos. Vrhunec poplavnega vala naj bi trajal okoli šest ur, vode pa naj bi se nato zniževale od sedem do osem dni.

Ulice ob reki v središču Budimpešte so poplavljene že od srede, zaradi vode je zaprta ena postaja podzemne železnice. Obilno deževje v soboto je oviralo prizadevanja za okrepitev nasipov, z več ulic pa so morali vodo prečrpavati v reko.

"Vrhunec se približuje središču države, pred nami sta dva zelo pomembna dneva," je dejal madžarski premier Viktor Orban, ki je noč preživel v mestu Esztergom, približno 60 kilometrov severno od Budimpešte.

Reševalci in prostovoljci so v soboto in ponoči krepili zaščito pred poplavami na vzhodu države, medtem ko z zahoda že poročajo o upadanju voda.

V sosednji Slovaški sicer gladina Donave že upada, tako da naj bi bilo najhujše mimo, vendar z območja Komarna poročajo o popuščanju jezu, ki varuje mesto pred naraslimi vodami. Pristojne oblasti so zato pozvale prostovoljce, naj pomagajo pri polnjenju vreč s peskom, da bi preprečili najhujše.

Skozi slovaško prestolnico Bratislava je glavni poplavni val Donave šel že v četrtek, vendar se zdaj bojijo novih težav zaradi napovedanih dodatnih obilni padavin v prihodnjih dveh dneh.

Poplavam v Evropi ni videti konca