Ob pripeki se je dobro umakniti v senco in piti dovolj tekočine, pa tudi poskrbeti za domače živali. Foto: MMC RTV SLO
Ob pripeki se je dobro umakniti v senco in piti dovolj tekočine, pa tudi poskrbeti za domače živali. Foto: MMC RTV SLO
Morje
Tudi morje ne bo tako osvežujoče kot prejšnja leta. Foto: Staša Lepej Bašelj
Prevroče morje

Z visokimi temperaturami ozračja rastejo tudi temperature voda. Tako se temperatura morja ob slovenski obali že bliža 30 stopinjam Celzija. Na Morski biološki postaji Piran je bila ob 14.30 izmerjena temperatura 28,5, na merilnem mestu kapitanije v Kopru pa 29,3 stopinje Celzija.

Prijetno so se segrele tudi vode v naših največjih jezerih. Po podatkih Agencije za okolje (Arso) je temperatura Bohinjskega jezera danes okoli 14. ure presegla 26 stopinj Celzija, prav toliko stopinj ima tudi voda na Grajskem kopališču na Bledu.

Temperatura reke Soče na merilni postaji Arsa v Čezsoči se je ob 14.30 približevala 14 stopinjam, na merilni postaji na Savi Dolinki v Kranjski Gori pa so izmerili dobrih 11 stopinj Celzija.

Toplejše so druge reke. Tako so ob 14. uri na merilni postaji na reki Ljubljanici v Mostah izmerili 18 stopinj Celzija, reka Krka v Soteski na Dolenjskem je tedaj imela 16,6 stopinje, Drava na Ptuju 21,3 stopinje, Sava v Mednem 18,5 stopinje, Savinja v Laškem pa 25 stopinj Celzija.

Vroče tudi v sredo
Vremenoslovci za sredo napovedujejo sprva precej jasno vreme. Popoldne se bodo začele na severu pojavljati plohe in nevihte, ki bodo do večera zajele vso državo. Mogoči bodo močnejši nalivi in sunki vetra. Čez dan bo pihal jugozahodni veter, zvečer pa bo začel pihati severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 24, najvišje dnevne od 28 do 33, v južni Sloveniji do okoli 35 stopinj Celzija, napovedujejo na Arsu.

Najbolj vroče v Ljubljani
V ponedeljek so po podatkih Arsa najvišjo temperaturo izmerili v Ljubljani, 36,1 stopinje Celzija. Danes pa se je za zdaj ogrelo na 34 stopinj Celzija, kolikor so med drugim izmerili v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novem mestu, Celju in Novi Gorici.

Letošnji julij pa se še ni povsem približal rekordnim temperaturam, doseženim daljnega 5. julija 1950. Takrat je v Črnomlju padel slovenski absolutni temperaturni rekord 40,6 stopinje Celzija, ki vztraja še danes. Tudi v Ljubljani (37,6 stopnje), Celju (39,4) in Slovenj Gradcu (35,5) so na omenjeni dan pred 65 leti izmerili do zdaj najvišje julijske temperature, kažejo podatki agencije za okolje.

Visoke koncentracije ozona
V naslednjih dneh Arso pričakuje visoke koncentracije ozona, predvsem na Primorskem, kjer lahko presežejo opozorilno vrednost 180 μg/m3. V tem primeru priporoča zračenje prostorov v jutranjih urah in v delu dopoldneva ter popoldansko zadrževanje v zaprtih prostorih. Fizičnim dejavnostim na prostem se je dobro izogibati.




Prevroče morje