Gre za eno največjih onesnaževalk v Italiji ‒ toda če bi jo zaprli, bi v mestu z 200.000 prebivalci in 30-odstotno brezposelnostjo ostalo na cesti novih 8000 ljudi.
Dvajset in dvaindvajset let zapora sta dobila nekdanja solastnika, Nicola in Fabia Riva iz istoimenske genovske družine industrialcev. Vsaj dvajsetletno zaporno kazen sta dobila tudi dva druga odgovorna v podjetju, ki je jeklarno upravljalo med letoma 1995 in 2013.
Omenjeni so obsojeni povzročitve okoljske katastrofe, zastrupljanja prehrambne verige in kmetijskih površin, pa vsaj še naklepnega neupoštevanja pravil o varnosti pri delu.
Prvostopenjsko sodišče je odredilo tudi zaseg obratov, kjer potekajo termični procesi, kot so koksarna in plavži. Toda do konca pritožnih postopkov bodo delovali naprej.
Med obsojenci je tudi nekdanji predsednik dežele Apulija Nichi Vendola; sodišče mu je dosodilo dobra tri leta zapora, saj naj bi politično pritiskal na deželno Agencijo za okolje, ki je zato omehčala oceno o strupenosti izpustov.
"Gre za zmago pravice in tudi za zmago aktivnega državljanstva," je po izreku sodbe izjavil Alessandro Marescotti, pobudnik tarantske organizacije Peacelink, ki je pred šestnajstimi leti s podatki o alarmantni nasičenosti zraka z rakotvornim dioksinom tudi sprožil sodni proces.
Za 30 milijard evrov odškodninskih zahtev
Med tožečimi strankami je okoli 1000 meščanov Taranta in okoliških posestnikov, ki so zaradi onesnaževanja jeklarne zboleli ali izgubili pridelek. V zraku je za 30 milijard evrov odškodninskih zahtev.
Nekdanjo jeklarno Ilva je po odhodu družine Riva komisarsko prevzela država in jo pred tremi leti prodala multinacionalki Arcelor Mittal. Toda ta je zaradi nerentabilnosti zagrozila z odhodom iz nje, kar je država za zdaj preprečila z novim dvopetinskim kapitalskim vstopom vanjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje