Za 42.000 kilometrov dolgo pot bo Lenarčič potreboval približno mesec dni. Na njej načrtuje 13 postankov, najdaljši polet, ki ga bo opravil, pa bo trajal približno 19 ur.
Na pot, s katero želijo pridobiti čim več podatkov o svetovnem onesnaževalcu - črnem ogljiku, se bo odpravil v ponedeljek zjutraj s portoroškega letališča, so povedali na današnji novinarski konferenci.
Misija poskuša na drugačen, do okolja prijazen in energetsko varčen način osvetliti težave onesnaženosti zraka in s tem povezanih podnebnih sprememb. Cilj tokratne misije je pridobiti čim več podatkov o koncentraciji, izviru in poreklu črnega ogljika vzdolž celotne poti. Črni ogljik je sicer drugi najpomembnejši povzročitelj podnebnih sprememb.
Projekt GreenLight WorldFlight
GreenLight WorldFlight je del programa, v okviru katerega je Lenarčič leta 2012 že opravil prvo pot okoli sveta, leta 2013 pa še polet na severni tečaj. S projektoma so dokazali, da kombinacija razvojne dejavnosti in ultralahkega letala prinaša novo paradigmo za merjenje črnega ogljika na decentraliziran, preprost in razmeroma poceni način.
Posebnost misije je tudi v tem, da bo merjenje potekalo na višini treh kilometrov, kjer meritve doslej še niso bile opravljene. Zbrane podatke bodo uporabili za znanstveno raziskavo, s katero želijo člani misije opozoriti na vlogo črnega ogljika kot svetovnega onesnaževalca.
Zasnovati želijo program regionalnih in svetovnih meritev na območjih, ki so z vidika črnega ogljika najbolj problematična, to so Arktika, Sredozemsko morje, Indija, Himalaja, Tibet, pa tudi Kitajska in Rusija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje