Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Dober dan, znanost! • oddaje

Dober dan, znanost! 25 let ZRS Koper: "Življenje je treba spraviti v pogon"

17.12.2019

V enem kubičnem milimetru možganovine je milijon nevronov, 700 milijonov stičišč med živčnimi celicami oziroma sinaps, povezave so dolge štiri kilometre. Gre za izjemno živ in živahen mehanizem, ki pa mu moramo pomagati, da ostane v pogonu. 25. obletnico koprskega Znanstveno-raziskovalnega središča tokrat odstiramo z odgovori o dejavnem in zdravem staranju. Z dr. Boštjanom Šimuničem in dr. Urošem Marušičem se je pogovarjala Mateja Brežan.

Dober dan, znanost! Dr. Mateja Sedmak: Prikazovanje migracij je preveč populistično

12.12.2019

Človekove pravice, o katerih smo znova več govorili ob letošnjem svetovnem dnevu, so tiste pravice vsakega posameznika ali skupine, ki so v Deklaraciji iz leta 1948 zapisane kot nujne, osnovne, neodtujljive. Med temi je na prvem mestu dostojanstvo vsakega človeškega bitja. Ne glede na njegovo etnično pripadnost, vero, spol in druge osebne značilnosti. In ne glede na to, ali je domačin ali priseljenec. Prav priseljencem, migrantom, beguncem prepogosto, tudi v Sloveniji, odrekamo pravice. Kaj jih čaka, v primerih, ko nezakonito prestopijo hrvaško-slovensko mejo, in kako bi morali spremeniti način gledanja na migracije, smo se v oddaji Dober dan, znanost pogovarjali z dr. Matejo Sedmak iz Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, ki letos obeležuje 25 let delovanja.

Dober dan, znanost! 25 let delovanja ZRS: dr. Radio Pišot

03.12.2019

Znanstveno raziskovalno središče Koper letos obeležuje svojih prvih 25 let delovanja, zato smo 4 torke zapored v goste povabili znanstvenike, ki nam bodo približali njihovo delo. Naš prvi gost pa bo danes dr. Rado Pišot, direktor ZRS Koper

Dober dan, znanost! Uporaba spektroskopije za zagotavljanje zdrave hrane

25.05.2015

Onesnaženje tal je v nasprotju z onesnaženjem zraka in vode običajno človeku nevidna grožnja. Z nevarnimi odpadki, ki nastajajo v različnih vrstah industrije, se v zemlji kopičijo tudi nevarne, težke kovine. Preko rastlin prehajajo v prehrambeni sistem in predstavljajo hudo nevarnost za človekovo zdravje. Po drugi strani pa so prav rastline odličen posrednik pri odstranjevanju strupov in težkih kovin iz tal. Rentgenska spektroskopija pomaga odkrivati procese v tkivih rastlin na celičnem nivoju. Tu je doma prof dr. Iztok Arčon, raziskovalec in dekan Fakultete za podiplomske študije na Univerzi v Novi Gorici, gost v rubriki Dober dan znanost, ki jo pripravlja Zdenka Tomulić.

Dober dan, znanost! Prof. dr. Urška Lavrenčič Štangar o titanovem dioksidu

18.05.2015

Titanov dioksid je bel prah, ki ima zelo široko uporabo. Uporabljajo ga v premazni industriji, zaradi izjemne beline ga ceni industrija barv, poznan je kot dodatek kremam za sončenje, zobnim pastam kot belilo. To je njegova standardna uporaba, v nano obliki pa je pritegnil pozornost za uporabo v okoljskih tehnologijah. Zakaj, je novinarka Zdenka Tomulić vprašala raziskovalko z Univerze v Novi Gorici, prof. dr. Urško Lavrenčič Štangar.

Dober dan, znanost! Doc. dr. Martina Bergant Marušič o humanih papiloma virusih

11.05.2015

Infekcijske bolezni, ki jih povzročajo nevidne bakterije, virusi, glive, zajedavci, so za človeštvo vedno smrtna grožnja, ki pa jo blažijo odkritja učinkovitih cepiv in antibiotikov. Doc. dr. Martina Bergant Marušič se v Centru za biomedicinske znanosti in inženiring Univerze v Novi Gorici ukvarja s proučevanjem humanih papiloma virusov . K pogovoru o opravljenih raziskavah jo je povabila Zdenka Tomulić.

Dober dan, znanost! Učenje učenja

04.05.2015

Živimo v dobi znanja in učenje je naš vseživljenjski proces. Mnogo stvari se naučimo mimogrede, mnoge na lastnih napakah, mnoge z litri znoja. Enotnega recepta za učinkovito učenje pa ni, kajti vsak človek ima svojega. Odvisno je, kdo oziiroma kakšna je oseba, ki se uči, pravi doktorica pedagoških znanosti Jurka Lepičnik Vodopivec:

Dober dan, znanost! Prof. dr. Mladen Franko o antioksidantih

20.04.2015

Antioksidanti so snovi, ki naše celice varujejo pred prostimi radikali, naše telo varujejo pred t.i. oksidativnim stresom. Ta je za telo velika nevarnost, ki se kaže kot utrujenost, migrena, tudi depresija. Hujše posledice so lahko infarkt, sladkorna bolezen, možganska kap itd. Antioksidante vnašamo v telo s hrano in dodatki, poizvaja pa jih tudi telo samo. Do novih ugotovitev v zvezi z antioksidanti so prišli raziskovalci z novogoriške Univerze, ki sodelujejo v projektu Trans2care. Podrobnosti nam bo pojasnil Mladen Franko,doktor kemijskih znanosti, prorektor za izobraževanje na Univerzi v Novi Gorici.

Dober dan, znanost! Dr. Tine Tomažič o električnih letalih

13.04.2015

Vrata odpira nova era - era električne mobilnosti v zraku. Električni in hibridni pogon lahko na popolnoma nov način osmislita, kako in kam potujemo, pravi doktor Tine Tomažič, ki je v ajdovskem Pipistrelu zaposlen kot razvojni inženir. Z njim se je pogovarjala Zdenka Tomulić.

Dober dan, znanost! Les kot gradbeni material

30.03.2015

Postopoma tudi pri nas vse bolj cenimo les in lesne izdelke. Kopru in seveda vsej Sloveniji se v naslednjih letih obeta celo "Center odličnosti", v katerem bo v ospredju les v najrazličnejših oblikah in vlogah. Prvo fazo projekta v okviru evropskega programa Obzorje 2020 bo vodila doktorica znanosti Andreja Kutnar z Univerze na Primorskem. Gostili smo jo v rubriki, namenjeni znanosti.

Dober dan, znanost! Upor galjotov

23.03.2015

Nedavna časovna kapsula v zidu stanovanjske hiše v Kopru je obudila zanimanje za zgodovino in podžgala domišljijo, da se mogoče še kje skrivajo podobna pričevanja ali pa se še kje najdejo zanimive zgodbe. Po naključju odkritih 700 strani rokopisnih dokumentov priča, da je pred 410 leti prišlo v koprskem pristanišču do spektakularnega dogodka, ko so se na beneški galeji uprli veslači. Zgodba bo predstavljena v posebni knjigi, z avtorjem, doktorjem Aleksandrom Panjekom, sodelavcem Fakultete za humanistiko Univerze na Primorskem pa se o tem pogovarjamo v današnji rubriki.

Dober dan, znanost! Gibalna neaktivnost

16.03.2015

Gibanje je naša naravna potreba, nič manjša od potrebe po hrani in vodi. Če ni gibanja, padejo naše sposobnosti pod kritično mejo, odprejo se vrata različnim boleznim, trdi izr. prof. dr. Boštjan Šimunič, ki se kot predstojnik Inštituta za kineziološke raziskave Znanstveno raziskovalnega središča Univerze na Primorskem podrobno ukvarja z gibalno neaktivnostjo. Nekdanjega vrhunskega atleta, še danes slovenskega rekorderja v troskoku, je pred mikrofon povabila Zdenka Tomulić.

Stran 1 od 3
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov