Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 17. okt. 2024

Prvi • Čet, 17. okt.

00:00
Poročila

Na nočni obisk malo čez polnoč prihaja nogometaš Luka Krajnc, ki je kariero začel na mariborski zelenici ter jo nadaljeval po športni poti od Genove do nemške Fortune in Hannovra. Po treh desetletjih se je znova vrnil na igrišče v mesto ob Dravi. V nadaljevanju bomo spomnili na 70-letnico planinske koče na Žavcarjevem vrhu na Kozjaku in preostanek noči glasbeno obarvali tudi s koncertom zasedbe Blur.

01:00
Poročila

V oddaji Glasbeni radiogram smo gostili izjemno vsestransko umetnico – pevko, avtorico, igralko in profesorico petja – Zalo Smolnikar, ki ustvarja pod umetniškim imenom Zali. Z njo smo klepetali o njenih glasbenih začetkih, nastopih na večjih odrih, vlogi profesorice petja, pa tudi o izzivih in ustvarjanju novih glasbenih projektov. Zali nas je popeljala skozi svoje izkušnje in razkrila, kaj jo še čaka v prihodnosti. Vabljeni k poslušanju!

01:30
Ponovitev: Poglej in povej - 70 let koče na Žavcarjevem vrhu na Kozjaku

02:00
Poročila

Po več kot sedmih letih od zadnje velike turneje in ob izdaji nove glasbe so Blur izvedli koncert na Wembleyu. Drugi del tega koncerta boste slišali v naslednjih minutah

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Skorajda prepričan sem, da si vsak od nas talente predstavlja kot zlato in dragulje, torej kot nekaj svetlega in bleščečega in vsekakor vrednega poželenja. Zato življenje razumemo kot dobro, ko je takšno, in slabo, kadar je temu nasprotno. Toda talent ni nujno zlato. Talent je samo utežna mera, dobrih 34 kilogramov, torej nekaj, kar ima v življenju veliko težo, kar se šteje kot pomembno, morda celo odločilno. Material je pa lahko … kakršenkoli.
To razmišljanje bi lahko krenilo v različne smeri. Glede na to, da sem v preteklem tednu doživljal nekatere osebno precej težke stvari, pa so vse te besede moja reakcija na stvari, ki mi jih je življenje – kaj vem zakaj že – spet naneslo pred vrata mojega malega vsakdana in ki jih – kot malodane vedno doslej – nisem hotel sprejeti. Težke stvari so to. Ali pa morda tehtne? Tudi zaradi bremen sedanjega trenutka sedaj še bolj razmišljam, če nista ti dve stvari ne samo povezani, ampak tudi precej podobni … če ne celo enaki. Težko in tehtno. In da prihajajo pred moja vrata vedno manj naključno, vedno težje stvari z vedno bolj tehtnim sporočilom.
Te talente lahko zakopljemo, jih odmaknemo na stran, jih ignoriramo in jih preprosto prezremo. Ker pa prihajajo vedno znova, ne da bi jih karkoli od tega odvrnilo, se mi zdi, da je njihovo stalno trkanje na moja vrata poziv, naj z njimi sodelujem. Naj z njimi nekaj naredim. Naj jih uporabim za nekaj, kar me bo premaknilo.
Če sem prav pošten, me te težke stvari pravzaprav hranijo, ohranjajo me pri življenju, ker sem živ, vse dokler se premikam. Ne razumem jih in niti malo mi niso všeč. Nisem tiste vrste pobožen kristjan, ki bi samo sklonil glavo in prikimal. Ne, jaz vpijem, pritožujem se, z vsemi štirimi se upiram. In med tem razmišljam o njih in o sebi. In o tem, kaj želijo od mene. Mislim, da takrat z njimi sodelujem, da me takrat začnejo spreminjati. Kajti talenti so tistemu, ki jih nosi, breme. Tistemu, ki z njimi sodeluje, rodovitnost.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 17. oktober

06:15
Vreme z meteorologom

Letos mineva 150 let od rojstva prekmurskega duhovnika, publicista in urednika, narodnega buditelja in politika Jožefa Klekla, starejšega. Ob tem jubileju je občina Črenšovci letošnje leto razglasila za Kleklovo leto, katerega dogodki so vrhunec dosegli s prenosom njegovih posmrtnih ostankov iz Murske Sobote v črenšovsko župnijsko cerkev. Začetnika katoliškega periodičnega tiska v Prekmurju imenujejo tudi »prekmurski Slomšek« ali »prekmurski Čedermac«, pomembna vloga njegovega delovanja pa je odsevala tudi v 20 tisoč glavi množici na zborovanju ob združitvi prekmurskih Slovencev z matičnim narodom pred 105. leti v Beltincih.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Ekipa raziskovalcev v Združenem Kraljestvu je razvila novo napravo, ki s pomočjo tehnologije svetlobnih valov meri aktivnosti v dojenčkovih možganih. Naprava naj bi ponudila najbolj celostno sliko dogajanja v nevronskih omrežjih najmlajših. Predstavljajte si, da bi res dobro razumeli, kaj se dogaja pri poslušanju, gledanju in drugih kognitivnih nalogah. Ali pa razumeli, kaj se dogaja v možganih otrok z avtizmom, disleksijo in podobno. Za dobro jutro kličemo v Cambridge, kjer deluje dr. Liam Collins Jones, prvi avtor študije. Pripravlja: Mojca Delač.

Slovenija bi poleg 40 let stare Nuklearne elektrarne Krško zgradila še eno jedrsko elektrarno. Hkrati zapiramo šoštanjsko termoelektrarno, smo pred zahtevami razogljičenja, vprašanje nove jedrske elektrarne pomembno vpliva na odločitve o naši energetski prihodnosti. Vlada nas bo o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo spraševala na referendumu 24 novembra. Na RTV Slovenija pa smo danes pripravili tematski dan o prihodnosti jedrske energije. Na radiu, televiziji in spletu bomo poskušali odgovoriti na različne dileme, ki se zbujajo ob načrtovanju energetske prihodnosti. V dan vstopamo z oddajo Ob osmih, kjer smo predstavili stališča za in proti jedrski prihodnosti Slovenije. Voditeljica Metka Pirc je v oddajo povabila jedrskega strokovnjaka dr. Leona Cizlja in Jureta Vetrška, predstavnika društva za sonaraven razvoj Focus.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem. Z glasbo se vračamo v leto 1981, ko je skladba Arthur's theme v izvedbi Christopherja Crossa prišla na prvo mesto ameriške lestvice.

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

V Sloveniji se z diagnozo rak dojk vsako leto sooči okoli 1500 žensk. 65 odstotkov žensk je ob diagnozi še na trgu dela in jih po končanem zdravljenju oz. dolgotrajni bolniški čaka vrnitev na delovno mesto. Pomembna problematika, o kateri bo med drugim govor v četrtkovem Svetovalnem servisu, je torej vrnitev na delo. O tem, kakšne so pravice bolnic in kakšne stiske, s katerimi se srečujejo, ob rožnatem oktobru Darja Molan, koordinatorica projektov in programov Europa Donna – Slovenskega Združenja za boj proti raku dojk.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

"Pomembna je ljubezen do poklica, do predmeta, ki ga učiš, in do učencev ali odraslih, ki jim posreduješ svoje znanje," pravi gospa Magda Juvan, ki je vsa svoja službena leta preživela za katedrom na osnovni šoli Valentina Vodnika v Ljubljani. Učencem je skušala vzbuditi ljubezen do slovenskega jezika, do literature in slovnice, in pri tem nenehno iskala svoje poti, ki bi bile za učence kar najbolj zanimive. Ljubezen do jezika jo še vedno spremlja prav vsak dan. Nekaj utrinkov iz mozaika svojega življenja je podelila v pogovoru z Lucijo Fatur.

11:00
Poročila

Gastroenterolog prof. dr. Bojan Tepeš (Rogaška Slatina, NIJZ, MF Ljubljana) si prizadeva, da bi v Sloveniji zaživel program zgodnjega odkrivanja in zdravljenja okužbe z bakterijo Helicobacter pylori. Prav njo namreč lahko povežemo s kroničnim gastritisom in z nastankom razjed na želodcu ali dvanajstniku. Bakterijo Helicobacter pylori lahko okrivimo za številne primere raka na želodcu. Zato v Zdravstvenem domu Maribor in v Zdravstvenem domu Ljubljana vabijo vse, ki so stari med 30 in 34 let na testiranje na Helicoacter pylori. V Sloveniji je namreč okuženih kar približno 25 odstotkov ljudi, vendar mnogi za okužbo sploh ne vedo.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Analize najodmevnejših tem in zanimivosti iz lokalnega okolja

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju. Danes izjemoma ob 16.10.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Po svetu trenutno deluje več več kot 400 jedrskih elektrarn, ki proizvedejo slabih 10 odstotkov električne energije. Tudi naša država je na energetskem razpotju – ali se odločiti za gradnjo novega jedrskega bloka, ki bi nadomestil starega, ki mu ostane še slabih 20 let življenjske dobe. Načelno podporo temu največjemu investicijskemu projektu od časa osamosvojitve bodo dali državljani na referendumu novembra – ali pa tudi ne. O tem, katere korake pristojni načrtujejo v primeru referendumskega »da«, kako je zamišljena ekonomika projekta in civilni nadzor, ali je projekt za našo državo sploh izvedljiv in kje so prednosti in slabosti jedrske energije – pa tudi o alternativnih scenarijih v oddaji Studio ob 17h.
Gostje:
Danijel Levičar, državni sekretar za nacionalni jedrski program;
dr. Dejan Paravan, generalni direktor v družbi GEN energija, d.o.o.;
Gregor Novak, direktor razvoja in inovacij v podjetju Sonce Energija;
Zoran Kus, nekdanji podnebni pogajalec, Umanotera
Izidor Ostan Ožbolt, ekonomist, član mladih za podnebno pravičnost.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Bukvin list se občuduje …
Pripoveduje: Milan Kalan.
Napisala: Živa Paulin.
Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1976.

Gotovo tisti najbolj zagnani ljubitelji in ljubiteljice narodnozabavne glasbe veste, da letos mineva šestdeset let od nastanka Ansambla Lojzeta Slaka. Oddajo smo mu letos že posvetili, vzrok za tokratno pa tiči v drugem “grmu”. Na včerajšnji dan leta 1947 se je v kraju Dolenjci pri Adlešičih v Beli Krajini rodila Fanika Požek, besedilopiska, ki je s svojimi tenkočutnimi besedili ozaljšala viže mnogih narodnozabavnih ansamblov, predvsem pa je svoja najboljša besedila spisala prav za Ansambel Lojzeta Slaka. Zato tokrat poslušate izbor Slakove glasbe z besedili Fanike Požek. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

"V množici romanov, ki izhajajo na Češkem in tudi pri nas," je avtorica oddaje Nives Vidrih zapisala ob delu Petra Šestáka, "je kar težko najti dela, ki bi obravnavala aktualne teme, vsaj katero od številnih, ki pestijo sodobno družbo. Nekoč bi takemu žanru verjetno rekli družbenokritični roman, danes pa je ta termin slišati skoraj pejorativno. Pojavilo se je ogromno avtoric, kar je sicer pohvalno, vendar se te pretežno, žal mi je, da moram to reči, ukvarjajo z ženskimi, intimnimi temami, z večinoma neharmoničnimi odnosi. Zato sem bila nadvse vesela, ko sem odkrila Petra Šestáka in njegovi deli Kontinuiteta parka in Izgorelost. Oba romana," še dodaja Nives Vidrih, "sta napisana z izjemnim posluhom za sedanjost, njene kritične točke, s silovito energijo, ki bralca osupne in ga ne spusti iz svojih šap." Petr Šesták ima zanimiv življenjepis, rodil se je leta 1981 v češko-židovski družini, diplomiral na praški Filozofski fakulteti in potem veliko potoval. Nekaj časa je učil češčino v Lvovu, dve leti z avtodomom potoval po Evropi s potujočo razstavo fotografij in se preživljal z različnimi deli. Svoje izkušnje iz tega obdobja je opisal v poetično-filozofskem potopisu Nomadova galerija leta 2014. Zdaj živi predvsem v Pragi, kjer upravlja dve analogni fotokabini ter organizira kulturne prireditve v majhnem obmejnem mestu. Nives Vidrih je v Literarni večer vključila odlomka iz romanov Kontinuiteta parka in Izgorelost.

Avtorica scenarija in prevajalka Nives Vidrih,
režiserka Saška Rakef,
bralka Eva Longyka Marušič,
interpret Blaž Šef,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstrica zvoka Sonja Strenar,
urednik oddaje Matej Juh.
Posneto leta 2024.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Pevka in violinistka Ana Mezgec s svojo zasedbo Nakána predstavlja sveže avtorske šansone, zbrane na prvencu »Gozd not«. V igrivih besedilih se loti najrazličnejših tem: od vsakdanjih tegob, kot sta lenoba in pospravljanje, do pasti medsebojnih odnosov in nenazadnje širšega, kritičnega pogleda na družbo. Besedne akrobacije uravnoteži zvrstno pisana glasba z domiselnimi priredbami, ki so jih kot Nakána ob Ani Mezgec soustvarili Leon Firšt, Jošt Lampret, Tilen Stepišnik in Gašper Peršl.

23:00
Poročila

Oscar Wilde, irski pesnik, dramatik in pisatelj se je rodil 16. oktobra pred sto sedemdesetimi leti. Poznamo ga po pronicljivih, duhovitih epigramih, dekadentnem romanu Slika Doriana Graya in igrah, ki so jih z izjemnim uspehom igrali na tedanjih londonskih odrih in drugod; pa po Baladi iz Readinga, trpki izpovedi o času, ki ga je preživel v zaporu. Za rešetkami je končal zaradi svoje istospolne usmerjenosti v britanski konservativni družbi konec devetnajstega stoletja. Od nje si ni opomogel in je leta 1900 umrl v Parizu. So pa preživela njegova literarna besedila, med njimi preprosta pravljica Sebični velikan. Zdaj jo bomo poslušali v Literarnem nokturnu. Prevedel jo je Ciril Kosmač.

Igralka Vesna Jevnikar,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstra zvoka Mirta Berlan in Franci Moder,
režiserka Saška Rakef,
urednica oddaje Tadeja Krečič Scholten.
Produkcija 2020.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov