V okviru 14. Dneva za spremembe je Slovenska filantropija po vsej Sloveniji organizirala akcije, ki spodbujajo državljane k aktivnemu odzivu na potrebe svoje skupnosti, rdeča nit pa je bilo spodbujanje dobrega počutja. "Dobro počutje je namreč tisto, ki nam omogoča, da lahko v polnem pomenu razvijamo svoje potenciale, se izpolnjujemo in prispevamo v dobro skupnosti. Za(čutiti) dobro pomeni, da doživljamo življenje kot smiselno, da smo aktivni in ustvarjalni ter da se počutimo kot del skupnosti, za katero želimo, da se razvija za dobro vseh," so sporočili iz Slovenske filantropije.
Po državi je bilo aktivnih več kot 540 organizacij in več kot 19.000 prostovoljcev. Dejavnosti so potekale v več kot 112 krajih po Sloveniji. Med drugim so potekale tudi čistilne akcije, kulturne in umetniške aktivnosti, športne aktivnosti, dobrodelne akcije, akcije urejanja javnih prostorov, prireditve in zbiralne akcije.
Med 316 prostovoljskimi akcijami je največ čistilnih akcij, je za Radio Slovenija povedala Patricija Fašalek iz Slovenske filantropije. "Nekatere občine v okviru dneva za spremembe že tradicionalno organizirajo čistilne akcije. Veliko je tudi medgeneracijskih dejavnosti, ozaveščevalnih akcij, med drugim najdemo tudi izmenjevalnice, vrtnarjenje, delavnice na temo dobrega počutja in duševnega zdravja. Tu so razne kulturne delavnice, šport, joga itd."
Pozitiven vpliv prostovoljstva na duševno zdravje
V organizaciji naštevajo številne izzive, s katerimi se kot družba soočamo: "Večanje stisk glede duševnega zdravja, prenizka vključenost vseh družbenih skupin/manjšin, večanje neenakosti in socialnih stisk."
Direktor Slovenske filantropije Franci Zlatar je poudaril tudi pozitiven vpliv prostovoljstva na duševno zdravje. "Številne raziskave so potrdile, da udejstvovanje v prostovoljskih dejavnostih zmanjšuje stres in pomaga pri premagovanju negativnih misli, daje občutek povezanosti, preprečuje osamljenost, izboljšuje samozavest ..." dodaja Fašalek.
"Posebej dragoceno je tudi, da skupnost prostovoljcev omogoča družbeno okolje, ki duševno zdravje razume kot problem skupnosti in izprašuje vzroke duševnih stisk, kot so različne neenakosti v duševnem zdravju," je poudaril Zlatar. Poudaril je, da bodo akcije v okviru dneva za spremembe pokazale, da se vsi lahko dobro počutimo v svoji skupnosti.
Akcije ob Dnevu za spremembe razširjene po vsej Sloveniji
Za potrebe spopadanja z izzivi današnje družbe so v organizaciji nagovorili ljudi vseh starosti k stalnemu povezovanju z organizacijami in šolami, k sodelovanju s podjetji, občinami in posamezniki v izbranem kraju z namenom snovanja akcij, ki bi ustvarjale dobro v skupnosti.
Iz prostovoljske pisarne organizacije v Kopru so sporočili, da se bo v občini odvila čistilna akcija migrantskih poti ob kraškem robu.
Tudi iz občine Izola so sporočili, da bodo med drugim čas namenili brezplačnemu vodenemu ogledu mesta in izmenjevalnici oblačil in igrač, udeležili pa se bodo tudi krvodajalske akcije. Nič manj aktivni ne bodo v Pomurju, saj so iz društva za socialno vključenost Mozaik sporočili, da bodo tamkajšnji prostovoljci obiskali več kot 100 ranljivih, predvsem starejših, in jim s svojo družbo in obrokom polepšali dan.
Po besedah velenjske mestne občine bodo organizirali veliko očiščevalno akcijo. V občini poteka tudi izbor za naj prostovoljca/prostovoljko in naj prostovoljske organizacije mestne občine za preteklo leto.
V čistilni akciji pri domu starejših v Prevaljah na Koroškem je ob dnevu za spremembe sodeloval tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, so sporočili iz njegovega kabineta. Po njihovih besedah se bo po akciji sestal z vodstvom doma, prisluhnil njihovim izzivom in predstavil načrte za novo zakonsko ureditev področja dolgotrajne oskrbe.
Namen akcije je po besedah Zavoda za podporo civilnodružbenih iniciativ in večkulturno sodelovanje Pekarna Magdalenske mreže spodbujanje ljudi, da aktivno pristopijo k odzivanju na potrebe svoje skupnosti, izstopijo iz ustaljenih smernic, zavihajo rokave in za en dan postanejo prostovoljci. Po njihovih navedbah bodo tudi organizacije članice mreže Prostovoljstvo v Mariboru z različnimi aktivnostmi v svoje kroge vabile nove prostovoljce. Nekatere aktivnosti bodo rekreativno-strokovne narave, druge bodo ustvarjalno obarvane, vse pa obljubljajo zabavo ob druženju.
Ta dan je tudi mednarodni dan mladih prostovoljcev, ki v ospredje postavlja milijone mladih, ki vsak dan s prostovoljstvom izboljšujejo svoje skupnosti. Na 15. april ga zaznamujemo od leta 1988 in je edini prostovoljski dogodek, ki je posvečen mladim.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje