Odgovarjanje na dejansko referendumsko vprašanje je prineslo več neopredeljenih. Da nimajo dovolj informacij o gradnji JEK-a 2, je odgovorilo več kot 64 odstotkov vprašanih.

Časopis je anketirance tako kot januarja najprej vprašal, ali bi se strinjali z gradnjo JEK-a 2. Pritrdilo je 59,4 odstotka vprašanih (januarja 68,6 odstotka), proti jih je bilo 26,7 odstotka (januarja 21,1 odstotka), neodločenih je bilo 13,9 odstotka (januarja 10,3 odstotka).

Pri Dnevniku pravijo, da je rezultat pričakovan. "Referendumska kampanja se krepi, v nasprotju z januarjem 2024 so v javnosti bolj prisotni pomisleki o ekonomski smotrnosti tega projekta in tudi opozorila, da o njem ne bi smeli odločati na referendumu, ker za kvalificirano odločanje volivcev ni na voljo dovolj informacij o načrtovanem projektu. Rezultati javnomnenjske ankete Vox populi potrjujejo, da so ta opozorila zelo utemeljena," so zapisali.

Nato so anketirance soočili z dejanskim referendumskim vprašanjem – ali podpirajo izvedbo projekta JEK 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo. Za je bilo 55,7 odstotka vprašanih, proti 17,4 odstotka in neodločenih 26,9 odstotka.

"Križanje podatkov iz odgovorov na obe vprašanji potrjuje, da sugestibilno referendumsko vprašanje zmede predvsem nasprotnike nove jedrske elektrarne in okrepi tabor tistih, ki ne vedo, na katero stran se postaviti v polemikah o JEK-u 2," komentira časopis.

Dodaja, da je to vprašanje učinkovalo tako, da so anketiranci, ki so še pred nekaj minutami izrazili nasprotovanje JEK-u 2, po novem prešli med neopredeljene, "saj smo z referendumskim sugestibilnim vprašanjem omajali njihovo začetno nasprotovanje".

Da lahko zase trdijo, da imajo dovolj informacij o načrtovani gradnji JEK-a 2, je odgovorilo 27,1 odstotka vprašanih, da tega ne morejo, jih je odgovorilo 64,4 odstotka, da ne vedo, pa 8,4 odstotka.

Pri vprašanju, katere informacije najbolj pogrešajo, je med ponujenimi možnostmi največ odgovorov dobilo financiranje (50,2 odstotka), sledili so okoljski vidiki (25,5 odstotka), časovni okvir (23,5 odstotka), tehnični vidiki (22,4 odstotka), javna podpora in politični vidiki (10,9 odstotka) ter regulativni in pravni vidiki (9,1 odstotka).

Podpora gradnji drugega bloka je najvišja med volivci NSi-ja, SDS-a, SD-ja in Gibanja Svoboda – v vseh treh primerih je gradnji naklonjenih več kot 60 odstotkov volivcev teh strank, čeprav tudi ti volivci le v tretjinskih (ali še nižjih) deležih odgovarjajo, da imajo dovolj informacij o projektu. Samo volivci Levice so drugemu bloku prevladujoče nenaklonjeni, medtem ko so volivci zelene stranke Vesna v svojem odnosu do JEK-a 2 razdeljeni na pol.

Anketa je bila izvedena med 14. in 16. oktobrom na vzorcu 700 vprašanih.