Po besedah predstavnika službe za stike z javnostmi na avstrijskem notranjem ministrstvu Karla-Heinza Grundböcka so konkretnejši pogovori o skupnem sodelovanju nemške, avstrijske in slovenske policije pri nadzoru slovensko-hrvaške meje potekali v sredo med generalnima direktorjema avstrijske in slovenske policije, Marjanom Fankom in Konradom Koglerjem, ki sta se sešla na avstrijski strani mejnega prehoda Šentilj. Vendar pa politične odločitve na vrhu še ni, zato tudi še ni konkretnejših podrobnosti o načrtu, npr. koliko policistov bi kje delovalo, je pojasnil.
"Ne želimo ravno omejevati števila prebežnikov na tak način, kot to dela Nemčija, ampak je glavni cilj Avstrije, da se ohrani schengenski dogovor v okviru članic schengna in hkrati okrepi nadzor na zunanjih schengenskih mejah," je še povedal Grundböck.
Strožji nadzor že jutri?
"Z nemško in slovensko vlado smo imeli dobre pogovore o naših načrtih za znatno učinkovitejši mejni nadzor," je za Krone Zeitung že povedala tudi avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner in dodala, da bodo sledili ukrepi za zajezitev nezakonitih prestopov avstrijske meje in za zavračanje ekonomskih migrantov.
Avstrijska vlada naj bi tako že v petek zagnala nov sistem mejnega nadzora v Špilju na meji s Slovenijo, s katerim bodo veliko strožje preverjali prebežnike. V kratkem pa naj bi slovenski, nemški in avstrijski mejni policisti začeli izvajati še poostren nadzor na meji s Hrvaško. Vse tri vlade naj bi o tem skupnem projektu že sklenile načelni dogovor.
Cerarjevi: O tem ni bilo govora
O načrtu naj bi se danes pogovarjala tudi slovenski premier Miro Cerar in nemška kanclerka Angela Merkel, kar so v Cerarjevem kabinetu zanikali.
Avstrija naj bi še načrtovala tudi obsežno posredovanje vojske na svoji južni meji, predvsem naj bi okrepila vojaško navzočnost na zeleni meji, še piše avstrijski časnik. Podobne informacije je dobil tudi nemški Spiegel.
Na slovenskem notranjem ministrstvu teh medijskih poročil niso želeli potrditi. Sporočili so le, da trenutno potekajo pogovori na različnih ravneh, s katerimi iščejo ustrezne rešitve za obvladovanje migracijskih tokov. "Do dokončnih dogovorov še ni prišlo. Poudarjamo, da za zdaj vse poteka tekoče in brez posebnosti," so zapisali v sporočilu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje