Ravnateljica Miša Stržinar je pojasnila, da so se z Osnovno šolo 8 talcev že dogovorili, da bo naslednja skupina begunskih otrok vpisana na to drugo logaško šolo.
Po navedbah logaškega župana Berta Menarda bodo prišle večinoma družine, za zdaj pa ni znano, koliko šoloobveznih otrok bo med begunci iz Sirije in Iraka, ki prihajajo iz Grčije.
Nimajo podatkov, koliko otrok se bo vpisalo
Stržinarjeva je opozorila, da je dejstvo, da nimajo vnaprej podatkov o tem, koliko begunskih otrok se bo vpisalo, ena izmed težav, s katerimi se srečujejo. Izrazila je upanje, da bo to v prihodnje bolje urejeno, pričakuje tudi izboljšanje komunikacije med ministrstvi. Opozorila je še, da imata obe logaški šoli zelo polne oddelke, zato bo treba pripraviti strategijo, kam namestiti begunske otroke, ko bodo oddelki zapolnjeni.
V prihodnjih nekaj letih lahko vsak mesec pričakujemo prihode od 40 do 50 novih prebežnikov v državo, je v okviru vladnega obiska v regiji poudarila tudi državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve Dragoljuba Benčina.
Pojasnila je, da bo precejšnja sredstva za izobraževanje begunskih otrok Sloveniji namenila Evropska unija, in izrazila upanje, da bo pozitivnih primerov, kot je OŠ Tabor, še veliko.
Mali begunci vedoželjni in hitro učljivi
Na šoli so poudarili, da je vključitev afganistanskih otrok - po dva sta v prvem in četrtem razredu ter ena učenka v petem - potekala brez težav, saj so se nanjo temeljito pripravili. Otroci, pa tudi njihovi starši, so jih zelo lepo sprejeli.
Po besedah ravnateljice Stržinarjeve so bili tudi tisti starši, v katerih je prihod beguncev vzbujal določene strahove, pomirjeni, ko so dobili vse informacije, posebej od svojih otrok, ki so sošolci malih beguncev.
Pri teh je največja ovira znanje jezika, zato jim pomaga tudi prevajalec iz Slovenske filantropije, begunski otroci pa imajo še vedno dodatne ure slovenščine. Sicer pa so se že skoraj v celoti vključili v redni pouk. Učiteljice so povedale, da so zelo hitro učljivi in vedoželjni, tako da hitro napredujejo.
Dodatne učne ure slovenščine še vedno niso odobrene
V šoli želijo begunskim otrokom ponuditi tudi dodatne dejavnosti, ki pa so plačljive. Za zdaj to rešujejo s sredstvi iz šolskega sklada, a ravnateljica meni, da bi moralo za to poskrbeti pristojno ministrstvo.
Zaprosila je tudi za odobritev dodatnih ur slovenskega jezika za učenje begunskih otrok, a na odgovor še čaka. Državna sekretarka Benčina je zagotovila, da bo slišano prenesla pristojni ministrici.
Tudi župan Menard je poudaril, da so v Logatcu po začetnih skrbeh prebežnike lepo sprejeli. Ena izmed težav pa je po njegovem mnenju ta, da starejši nimajo kaj početi, zato na občini razmišljajo, kako jih aktivirati in jih vključiti v skupnost. Stržinarjeva je napovedala, da bodo starše afganistanskih otrok vključili na slovesnost ob koncu šolskega leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje