Delo zdravnikov, ki naj bi zahtevali 30 odstotkov višje plače, bo v tem času omejeno na zakonski minimum, so soglasno sklenili na izredni skupščini Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides. Kljub stavki bodo morali zdravniki obvezno oskrbeti osebe, mlajše od 18 in starejše od 65 let, in poskrbeti za nujne primere.
Virant napoved stavke pričakoval
Virant je še povedal, da ima vlada pripravljen finančni okvir, ki predvideva, da dvig plač ne bi ogrozil pravice bolnikov iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Kljub temu pa naj bi v tem finančnem okviru še vedno bil prostor za razumen kompromis.
Mazejeva se zaveda težavnosti poklica
Čeprav se s stavko ne strinja, pa je Mazej Kukovičeva priznala, da so plače zdravniškega osebja neprimerne glede na naravo dela. Delo je precej bolj stresno kot pri drugih poklicih, saj se vsakodnevno soočajo tudi s smrtjo. Vlada se zato zaveda problematike, je razložila ministrica, in ta naj bi se potrudila, da bi našli ustrezen odgovor.
Prav zato naj bi bila na ministrstvu velika pozornost posvečena kolektivni pogodbi, vsekakor pa bo potreben kompromis, še dodaja. Kukovičeva pa ni povedala, kako bodo v primeru stavke zaščitili bolnike, saj zdaj iščejo možnosti za preprečitev stavke.
Možen preklic stavke
Stavka bo preklicana, če bo posebni tarifni del kolektivne pogodbe z zdravniki in zobozdravniki sklenjen do 17. aprila. Predsednik sindikata Konrad Kuštrin je še dejal, da bodo dali vladi dovolj časa, da ugodi njihovim zahtevam.
"Tega dne si nismo želeli, še manj si želimo dne, ko se bo začela stavka. A ko nam izbijejo iz rok najmočnejše orodje, to so argumenti, imamo edino ustavno pravico, da pokažemo zobe," je po izglasovanju stavke dejal Kuštrin.
Kuštrin: V to smo bili pahnjeni
Dodal je še, da "smo se o tem samoupravnem sporazumu o plačah pogajali tako dolgo, da so resno načeti naši živci. To kaže tudi na njihovo neodgovornost do državljanov. Če smo to zdržali, bomo zdržali še marsikaj. Smo v situaciji, v katero smo bili pahnjeni, in to je zadnji čas, da kaj naredimo. Nismo sami izbrali časa predsedovanja EU-ju in predvolilnega časa za to potezo. V to smo bili pahnjeni. To je zadnji čas, ki ga moramo izkoristiti," je konferenco sklenil Kuštrin.
Še pred odločitvijo je predsednik sindikata Konrad Kuštrin dejal, da bodo s svojimi zahtevami morali nadaljevati, tudi ko bodo z vlado dosegli dogovor o plačah. Doseči želijo namreč tudi določitev kadrovskih in časovnih normativov. Zdravniki naj bi zahtevali 30 odstotkov višje plače, a podrobnosti pogajanj niso znane.
Aneks za zdravstveno nego parafiran v ponedeljek
Vladni in sindikalni pogajalci za področje zdravstvene nege bodo kot prvi izmed vseh pogajalcev v javnem sektorju v ponedeljek na ministrstvu za zdravje parafirali aneks h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi.
V sindikatu delavcev v zdravstveni negi so zadovoljni z doseženim, saj novi plačni sistem zaposlenim prinaša v povprečju in postopoma do leta 2010 za 21,7 odstotka višjo osnovno plačo kot do zdaj.
LDS: Stavka posledica nesposobnosti vlade
Napoved stavke kaže na nesposobnost vlade, predvsem ministra za javno upravo Gregorja Viranta, so prepričani v LDS-u. Po njihovem mnenju Virantu ni uspelo odgovoriti na potrebe zdravnikov in zobozdravnikov.
Dodajajo, da se je njegov sistem začel rušiti, z novo plačno politiko pa so nezadovoljni tudi policisti, sodniki, učitelji, državni tožilci in pazniki. Pogajanj s Fidesom naj bi se vlada lotila nepremišljeno in podcenjujoče, varčevanje na tem področju ni na mestu, vlada pa uporablja argument moči, še menijo v Liberalni demokraciji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje