Lojze Ude in Gregor Virant se ne strinjata glede načina, kako se je Pahor odzval na Lahovnikov odstop in celotno situacijo, ki je sledila. Foto: MMC RTV SLO
Lojze Ude in Gregor Virant se ne strinjata glede načina, kako se je Pahor odzval na Lahovnikov odstop in celotno situacijo, ki je sledila. Foto: MMC RTV SLO
Kako naprej po Lahovnikovem odstopu?

Predsednik Zbora za republiko in pravni strokovnjak sta svoja stališča glede odstopa Mateja Lahovnika in položaja, s katerim se trenutno spopada Borut Pahor, predstavila v oddaji Odmevi. Virant stoji za prepričanjem, da je predsednik vlade že na začetku, ko je izbruhnila afera Ultra in ko je podprl svojega ministra, del odgovornosti prevzel nase.

Ude pa se s tem ne strinja in se sprašuje, kaj drugega lahko premier naredi, ko en minister očita nekaj svojemu strankarskemu predsedniku (ki je obenem tudi minister) in nato tudi odstopi: "Kaj naj drugega predsednik vlade stori, kot da sprejme odstop in predlaga novega (ministra, op. a.)?"

Kaj bi Pahor lahko storil?
Virant na to retorično vprašanje odgovarja s predlogi, kaj bi lahko premier storil: "Lahko bi na primer poklical ministra Golobiča in mu rekel: 'Ta situacija, ko podjetje, ki je v tvoji posredni lasti, "na veliko hara" po javnem sektorju in vleče iz teh poslov stotisoče evrov ali pa milijone, ... ta situacija je nevzdržna. In je zelo balkanska in je nespodobna za sodobno evropsko državo. Torej, nekaj v zvezi s tem naredi. Ali se umakni iz tega lastniškega deleža in se ne iti več poslovneža ali pa se ne iti več politike. Izberi si eno ali drugo.' To bi moral reči."

Predsednik Zbora za republiko je sicer še prepričan, da je predsedniku vlade "ta strankarska kombinatorika bolj pomembna od principov". Dodaja še, da bo zdaj dogajanje v državi plačal Lahovnik, ki je na te napake opozoril, "Golobič pa ostaja v vladi in bo ostal do konca". Virant je ob tem še dejal: "Zelo natančno sem poslušal Lahovnika in podpišem tisto, kar je povedal. Vse."

Vsi govorijo, "kot da je vse že ugotovljeno"
Ude pa ob tem opozarja, da vsi govorijo o tem, "kot da je že vse ugotovljeno". "Poleg tega nihče ne ve, kdaj so bili ti posli sklenjeni. Komisija za korupcijo je tudi pristojna, da obravnava te primere. Počakajmo, da se vidi, kaj se je dejansko dogajalo. Mi pa kar ustvarimo problem, rečemo: 'Aha, tukaj je šlo za koruptivna dejanja!', vnaprej opredelimo dejansko stanje in vse ostalo in na koncu dajemo politične ocene," opozarja pravnik in se obenem strinja, da gre, kadar se to tiče lastništva dovolj pomembnega dela kapitala, ki vpliva na upravljanje in preostalo, za pomembno stvar in da se je treba o tem pogovoriti.

Ude je še prepričan, da je način Lahovnikovega odstopa "nekoliko narcisoiden". "Tudi njegovi prejšnji nastopi so bili izrazito individualistični. Seveda bo zdaj vse usmeril vse na vsebino. A vendarle - v neki ekipi, ki bi morala v kriznem obdobju delovati usklajeno, je ustvaril nek nemir," dodaja pravnik.

Virant: Vlado zapušča pameten in sposoben minister
Virant ob tem pravi še, da se mu žalostno zdi predvsem to, "da vlado zapušča pameten in sposoben minister, ki ni bil odvisen od politike in si je prav zato vedno upal povedati tisto, kar misli". Prepričan je še, da bi bilo dobro, da bi imeli takšnih ljudi v politiki čim več.

Kako naprej po Lahovnikovem odstopu?