Pravilnik o šolskem koledarju, ki po novem združuje zimske počitnice, je dvignil val ogorčenja turističnih delavcev in sprožil nestrinjanje skupnosti občin ter posameznih ravnatejev. Pojavili so se očitki, da je ministrstvo za šolstvo izbralo za slovensko gospodarstvo ta trenutek najslabši in neugoden način reševanja tega področja.
Za mnenje bodo po počitnicah vprašali tudi šole
Čeprav so ti očitki po besedah Borisa Černivca iz ministrstva prišli šele, ko je bil pravilnik že pripravljen na objavo, je minister za šolstvo Igor Lukšič imenoval posebno delovno skupino, ki zdaj zbira podatke iz različnih turističnih panog, da bo preverila, kakšne posledice so podobne spremembe povzročile v preteklosti. Beležili bodo tudi letošnji obisk slovenskih turističnih destinacij, ko bodo torej vsi učenci in dijaki imeli počitnice v istem tednu - od 21. do 27. februarja.
Na ministrstvu zagotavljajo tudi, da bodo mnenje pridobili še od šol, učencev ter njihovih staršev, ob tem pa poudarjajo, da so lahko sicer učenci od pouka odsotni 5 ali več dni, če to njihovi starši najavijo v naprej. To pomeni, da lahko družine kvaliteten zimski dopusti izkoristijo v katerem koli obdobju, dodajajo.
Do 15 milijonov evrov škode?
Turistični delavci in lokalne skupnosti pa ob tem opozarjajo, da država po eni strani podpira razvoj turizma in za njegovo promocijo doma in v tujini namenja sredstva, a po drugi strani "svoj trud s posrednimi aktivnostmi izniči". Smučarska središča in drugi zimski turistični kraji naj bi zaradi novih enotnih počitnic skupaj imeli kar za od 13 do 15 milijonov evrov škode.
"Novost je prijazna do družin"
A šolsko ministrstvo že ves čas zagotavlja, da je novost prijazna do družin. Pravijo, da so upoštevali "šolanje otrok družine v različnih krajih oziroma regijah, kar onemogoča skupno počitnikovanje, bistveno manjše število šolajočih otrok, kar zmanjšuje vrvež pri različnih počitniških dejavnostih, in enakomerna porazdelitev počitnic prek celotnega šolskega leta."
Enotedenske zimske počitnice so namreč do zdaj v zaporednih tednih potekale ločeno za Ljubljano in Maribor ter za preostalo Slovenijo. Po novem pa naj bi bile za vse enotne, in sicer tretji teden v februarju. Ali bo to dokončno obveljalo, pa bo znano po poročilu posebne delovne skupine, ki bo ocenila učinke enotnih počitnic. Dokončni odgovor, kdaj bodo učenci iz posameznih regij prihodnje leto uživali zimske radosti bo tako znano spomladi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje