Subvencija s strani države ostaja enaka: 2,53 evra na obrok. Foto: RTV SLO
Subvencija s strani države ostaja enaka: 2,53 evra na obrok. Foto: RTV SLO

Da ne govorimo o tem, kako taki ukrepi vplivajo na še dodatno povečanje socialnih razlik med študenti - "za te, ki imajo manj, so tudi menze ok, premožnejši pa si lahko privoščijo tudi druge restavracije".

Študentje v pozivu k bojkotu
Cene bonov se lahko spremenijo vsaki dve leti. Foto: MMC RTV SLO

Kot so nam sporočili s študentske organizacije Univerze v Ljubljani, beležijo povprečen dvig cen bonov za 80 centov. Povprečna cena za bon je namreč glede na lanski avgust poskočila z dveh na 2,80 evra, kot pa je razvidno iz cenovne tabele, so se nekateri boni podražili celo za 70 odstotkov.

Podobno podražitev beležijo v Mariboru in Kopru, le da zlasti na štajerskem koncu študentje za kosila odštejejo bistveno manj kot v prestolnici. Na mariborski študentski organizaciji so nam povedali, da so se boni podražili v povprečju za pol evra, pri čemer stara cena znaša v povprečju 1,48 evra, nova pa 2,03 evra za bon.

Na Študentski organizaciji Univerze na Primorskem pa so za MMC povedali, da beležijo podražitve za okoli 70 centov, pri čemer je stara povprečna cena znašala 1,69 evra, nova povprečna cena bonov pa znaša 2,40 evra.

Ljubljanski ŠOU smo prosili tudi za komentar teh razlik. Kot menijo, gre za posledico nižjih stroškov na področju Maribora v primerjavi z Ljubljano (nižje najemnine in nižji stroški dela).

Poziv k bojkotu na Facebooku
Ljubljanski študenti, ki jih je podražitev precej razburila, saj navajajo, da so nekateri gostinci cene dvignili tudi za 50 odstotkov, pri čemer precej bonov stane že nad 4 evre, pa medtem že pozivajo k uporu prek spletne skupnosti Facebook. Kolege pozivajo, naj bonov, dražjih od štirih evrov, ne kupujejo.

Pri tem študentov ne moti le, da je Ljubljana občutno dražja od drugih krajev, temveč tudi, da se na ta način, kot menijo, povečujejo socialne razlike.

Bodo študentje prisiljeni poseči po "hitri hrani"?
Kot je za MMC v zvezi s tem dejal David Božič, študentski minister za socialo in zdravstvo ŠOU-a v Ljubljani, so na nek način študentje sami v vlogi tistega, ki odloča, ali bodo gostinci s svojo potezo uspeli ali ne, saj je ponudba lokalov dovolj velika, da sami izberejo tistega, ki jim cenovno in glede na okus najbolj ustreza. Skrbi jih le, da bo to pomenilo pretežno kupovanje cenejše "hitre hrane".

Študente podprla tudi podmladka Zaresa in NSi-ja
Na podražitve so se odzvali tudi podmladki nekaterih strank. Iz Kluba mladih Zares sporočajo, da podpirajo zahteve po bojkotu lokalov, ki so pretirano dvignili cene. Kot opozarjajo, podražitev izhaja iz tega, da so gostinci dvignili cene, medtem ko je subvencija s strani države ostala enaka, torej 2,53 evra za obrok. Razliko pri tem pač doplača študent.

V zvezi s tem se je oglasila tudi Mlada Slovenija, podmladek NSi-ja. "Draženje študentskih bonov je nesprejemljivo, saj ne omogoča kakovostne prehrane za vse študente. Opozarjamo, da je topel obrok na študentski bon večkrat edini topel obrok, ki si ga študent lahko privošči," menijo. Vlado in študentske organizacije pozivajo, da stopijo skupaj in cene spet spravijo na prejšnjo raven.

Erna Strniša
erna.strnisa@rtvslo.si

Da ne govorimo o tem, kako taki ukrepi vplivajo na še dodatno povečanje socialnih razlik med študenti - "za te, ki imajo manj, so tudi menze ok, premožnejši pa si lahko privoščijo tudi druge restavracije".

Študentje v pozivu k bojkotu