Kot je dejal, lahko edino ta plebiscit zaustavi nevarni tok, ki se kaže v slovenski politiki. V zvezi so se sicer že odločili, da bodo podprli Danila Türka.
"Sporočilo Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, ki je dalo podporo predsedniškemu kandidatu neke druge stranke in ne kandidatu stranke Socialnih demokratov Borutu Pahorju, v SD sprejemamo tako, kot da se je oče odpovedal svojemu otroku. Vrednote narodno-osvobodilnega boja pa bodo še naprej pomembno vodilo naših ravnanj," pa so podporo Danilu Türku komentirali pri stranki SD.
Podobno bojazen izrazil tudi Pahor
Na Stanovnikovo izjavo prihajajočih volitvah kot o plebiscitu pa so se odzvali tudi v volilnem taboru Boruta Pahorja in zatrdili, da je to bojazen prejšnji teden izrazil tudi Pahor, ko je v nekem intervjuju dejal: "Ali bomo sodelovali Slovenci ali se bomo razklali in nekaj bi rad povedal z velikim obžalovanjem, bojim se in ta strah je iz dneva v dan bolj upravičen, da volitve tudi tokrat, čez pet let, kot 2007, ne bodo nič več kot samo referendum o tem ali je kdo za ali proti Janševi vladi - če in zdi se, da bo temu tako, bomo Slovenci sebi skopali še večjo jamo, iz katere se bomo še težje izkopali."
Brezno kapitalizma ali novo blagostanje
Stanovnik je v govoru na seji še dejal, da se je tudi Slovenija znašla v krizi. "Situacija je resna, a daleč od tega, da bi bila katastrofalna, kot jo predstavlja predsednik vlade," je poudaril. Po njegovih besedah imamo resne težave, a nismo niti približno blizu bankrota. "Imamo predvsem problem zaupanja," je povedal in pojasnil, da so javnomnenjske ankete pokazale nizko zaupanje vladi. Za to morajo imeti državljani po njegovem mnenju dobre razloge.
V govoru je Stanovnik poudaril, da v zvezi ne nasprotujejo varčevanju, saj je jasno, da je država zadolžena, to pa je treba rešiti. "Dvom je, kako bomo to reševali," je dejal in dodal, da gremo lahko nazaj v brezno kapitalizma ali pa državo popeljemo v novo blagostanje. Poudaril je, da varčevanje skoraj izključno poteka na hrbtih srednjega in nižjega sloja.
Stanovnik se strinja, da je pokojninska reforma potrebna, ampak ne v obliki, ki bi ogrozila varnost državljanov. Izpostavil je predlagane informativne izračune in pojasnil, da se s tem solidarnostni sistem spreminja v zavarovalniškega, ki pa je v rokah kapitala. Ob tem je dodal še, da je zdajšnja koalicija zaradi enake pokojninske reforme rušila vlado Boruta Pahorja.
Borci ne nasprotujejo fleksibilnosti zaposlovanja
Glede napovedane reforme trga dela je Stanovnik dejal, da v zvezi ne nasprotujejo fleksibilnosti zaposlovanja, vendar ne za ceno uničenja človekovega dostojanstva in tega, da se z delavci ravna kot s sužnji.
Vpis fiskalnega pravila nepotreben
Vpis fiskalnega pravila v ustavo je po Stanovnikovem mnenju nepotreben. Po njegovih besedah sta v času predhodnih vlad tako Pahor kot Janez Janša državo zadolžila, zdaj pa zahtevata vpis pravila, "da ne bo še kdo storil tega, kar sta storila onadva". Dodal je še, da pri vpisu ne gre le za formalnost, temveč za našo suverenost.
Pri vseh ukrepih za izhod iz krize je treba misliti na nacionalni interes in ne na osebnega ali strankarskega, meni Stanovnik. Dejal je, da je po njegovem mnenju prav pomanjkanje zavesti nacionalnega interesa osnova neenotnosti na levici. "Jaz ne delim družbe na levico in desnico, levica je nosilec moralnih vrednot, ki so bile potrjene v NOB-ju in za te moralne vrednote gre," je pojasnil.
Na seji so člani zveze sicer med drugim potrdili novega generalnega sekretarja zveze Mitjo Klavoro. Prejšnji generalni sekretar Andrej Šušteršič je namreč zaprosil za predčasno razrešitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje