Borut Pahor. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Borut Pahor. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Ob 17. uri se bo iztekel čas za prijavo na razpis Visoke predstavnice EU-ja za zunanjo in varnostno politiko za štiri posebne odposlance EU-ja, med njimi tudi za odposlanca za dialog med Beogradom in Prištino ter druga regionalna vprašanja.

Kot je nekdanji predsednik Borut Pahor zapisal v sporočilu za javnost, je razlogov, zakaj se ni odločil za kandidaturo, več. Opisal jih je v sedmih točkah.

"Položaj posebnega odposlanca je nezdružljiv s komercialnimi dejavnostmi"

Po njegovem mnenju je zgrešeno, da ima, drugače od preostalih treh razpisov za posebne odposlance, samo odposlanec za dialog mandat za eno leto. Ob tem je dodal, da naj bi neuradne napovedi odposlancu za dialog zmanjšale proračunska sredstva in njegov kabinet.

Sorodna novica Borut Pahor lobira za položaj posebnega odposlanca EU-ja za dialog med Beogradom in Prištino

Prav tako naj bi med neuradnimi pogovori izvedel, da za posebnega odposlanca iščejo diplomata in ne politika. "To je seveda legitimna odločitev, vendar nadaljuje politiko tehničnega dialoga, ki se ni najbolj izkazal. Po moje pa je zaradi zelo spremenjenih razmer nastopil čas za politika na tem mestu in za politično posredovanje, seveda pod instrukcijami visoke predstavnice. Strah, da bi bil lahko zaradi mojih preteklih visokih političnih funkcij samovoljen, je neutemeljen," je pojasnil.

Po njegovem mnenju njegovi osebni pogledi na širitev odstopajo od uradne politike EU-ja. "To sicer za profesionalca na položaju posebnega odposlanca ne bi smela biti ovira, saj je vezan na instrukcije. Vendar sem lahko ugotovil, da ni razumevanja za moje stališče, da bi, seveda tudi na osnovi izpolnjenih pogojev sleherne od šestih držav, sprejeli države v paketu." Po njegovem mnenju bi bil lahko čimprejšnji sprejem Črne gore in Albanije prej ovira kot spodbuda.

Sorodna novica Marta Kos v Bruslju dobila zeleno luč, po neuradnih informacijah jo je podprlo 59 članov odbora

Pomenljivo in pomembno se mu tudi zdi, da se je sogovornikom v Srbiji in na Kosovu zdelo veliko pomembnejše in za njih bolj usodno, kako se bodo razpletle ameriške, ne pa evropske volitve. "Kar veliko pove o avtoriteti širitvenega procesa v regiji."

"V času od aprila lani do januarja letos je postalo jasno, da izvolitev Marte Kos za komisarko EU-ja za širitev ni v prid moji kandidaturi. To jemljem s polnim razumevanjem."

Kot zadnjo točko pa je navedel, da je kot direktor zavoda in samostojni podjetnik sklenil nekaj letnih in večletnih pogodb, "ki jih zaradi majhne verjetnosti imenovanja na položaj za eno leto ni mogel zavrniti. Položaj posebnega odposlanca je nezdružljiv s komercialnimi dejavnostmi."

"Spomladi bi se v celoti lahko posvetil delu odposlanca"

Kot je sklenil, bi se spomladi 2024 delu odposlanca lahko v celoti posvetil. "Navedene okoliščine, ki so nastopile po tem, pa so žal odnos do tega spremenile," je še zapisal.

Ob tem je izbranemu posredniku in visoki predstavnici, komisarki za širitev, Evropski komisiji in njeni predsednici zaželel uspeh pri širitvenem procesu. "Za to se bom še naprej trudil kot ustanovitelj in direktor zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana. Če bo kdo od njih ocenil, da sem v tej vlogi v pomoč, se bom potrudil po svojih najboljših močeh."

Na zunanjem ministrstvu so spomladi ocenili, da je Pahor primeren kandidat za zasedbo pomembnega in uglednega položaja na Zahodnem Balkanu, ki velja za slovensko strateško območje. Neuradne ocene so bile, da je Pahor primeren kandidat, ki izpolnjuje pogoje za zasedbo položaja, tudi zaradi svojega zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana. Njegovo poslanstvo je vključitev držav regije v EU, spodbujanje dialoga, sprave in gospodarskega razvoja.

Pahor se ne bo prijavil na razpis za odposlanca