"Bruslju in finančnim trgom smo v preteklosti obljubljali več, kot smo potem storili. Zato so zdaj pomembna dejanja," je bila kritična.
Od zavez, ki smo jih dali Bruslju, manjka samo še davek na nepremičnine. "Ne želimo narediti nobene izjeme, obdavčene bodo vse nepremične. Zato tudi, sicer minimalen, davek na sakralne objekte," je zatrdila premierka, ki je dejala, da bodo dokončne številke prihodka od novega nepremičninskega davka - šlo naj bi za 200 milijonov evrov - znane, ko bodo dokončno usklajeni vsi koeficienti.
"Nikoli se nismo pogovarjali o zniževanju pokojnin"
Znova je poudarila, da kriznega davka ne bo, boj proti sivi ekonomiji pa je še eno področje, s katerim se bo spopadla vlada. "Nikoli nismo rekli, da davčnih blagajn ne bo," je dejala premierka, a dodala, da bodo najprej počakali na učinke novega sistema, ki preprečuje brisanje računov, vlada je sistem uvedla 1. julija letos.
"Za leti 2014 in 2015 niso prevideni dodatni posegi v pokojnine in socialne transferje," je zagotovila premierka. "Za plače v javnem sektorju pa je dejstvo, da je dogovor sklenjen do konca leta 2014, za leto 2015 in naprej pa bo nato ponovno treba sesti skupaj," je dodala Bratuškova. Nikoli se nismo pogovarjali o zniževanju pokojnin in nikoli ni bila predvidena popolna ukinitev t. i. letnega dodatka za rekreacijo ter nikoli ni bilo govora o enostranskem posegu v minimalno plačo, je še zatrdila premierka.
Zaupnico bo vezala na sprejetje proračuna
Potrdila je, da bo šla po napovedano zaupnico, pojasnila pa je, da jo bo vezala na proračun, saj je prepričana, da je to najpomembnejši dokument vsake vlade, in dodala, da pričakuje podporo. Kadrovskih menjav v svoji vladi premierka za zdaj ne načrtuje: "Ko pa z delom katerega koli ministra ne bom zadovoljna, bom predlagala zamenjavo," je zagotovila.
Stabilen bančni sistem je predpogoj za delovanje države, je prepričana premierka, ki meni, da bi stečaj katere koli banke lahko povzročil paniko v bančnem sistemu, noben sistem nikjer na svetu pa te panike ne bi preživel, je prepričana Bratuškova. "Jaz osebno ne bi imela nobene težave s tem, da se to razkrije, je pa vprašanje, kaj bi to pomenilo tudi za komitente drugih bank," je odgovorila na vprašanje, ali ima javnost pravico vedeti, "koga se rešuje" pri sanaciji bank oz. kdo so tisti z depoziti, višjimi od 100.000 evrov.
Vlada bo pripravila časovni okvir privatizacije
"S tem mehanizmom res dobimo cenejši denar za sanacijo bank, a s tem pridejo tudi določene zahteve na področju javnih financ," je premierka pojasnila, zakaj ne zaprosimo za tujo denarno pomoč.
Podjetja, kot je Telekom, se ne prodajo čez noč, je pojasnila, a obljubila, da bodo na vladi v kratkem pripravili tudi konkretni časovni okvir in korake za vsa podjetja, ki so na seznamu za prodajo.
"Dosegli bomo cilj, ne bo lahko, splača pa se, da se vsi skupaj potrudimo in na neki način najdemo ta družbeni dogovor, kako naprej," je premierka za konec še sporočila državljanom.
Celotni pogovor s predsednico vlade, ki ga je vodila Nataša Rijavec Bartha, si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku, v torek ob 21. uri pa bo s predstavniki opozicije govorila Mojca Pašek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje