Glavna težava v Sloveniji je, da ni temeljnih vrednot, ki bi bile nedotakljive in pred katerimi bi se tudi politična nasprotja nehala, je v pogovoru za STA dejal starosta slovenske politike France Bučar.
Če se ljudem predstavi, da rešitev zahteva žrtve, ni mogoče pričakovati pozitivnega odziva, meni Bučar, še posebej če ljudje vidijo, da se denar na veliko zapravlja za izgubarske banke, hkrati pa se tam deli regrese, ob tem pa so med nasprotniki tudi sindikati, je dejal. Referenduma, kakršen je bil nedeljski o pokojninski reformi, ni mogoče dobiti, pravi.
Soglaša, da je pokojninska reforma nujna iz demografskih, ekonomskih in tudi iz socialno-psiholoških razlogov, a opozarja, da je treba k stvarem pristopiti drugače in da je ob podaljšanju delovne dobe treba narediti še marsikaj.
"Cilj le rušitev vlade in prihod na oblast"
"In tu imajo pravzaprav sindikati lahko opravičilo za svoj negativni odnos." Čeprav Bučar ugotavlja, da "arhitektom tega odpora" ni šlo ne za pokojninsko reformo, ne za državne arhive, ne za delo na črno, ampak za to, kako zrušiti vlado in priti na oblast. In to so, dodaja, velikokrat povedali tudi neposredno. Na vprašanje, kdo so torej arhitekti tega odpora, pa Bučar odgovarja, da je bil glavni nosilec odpora SDS.
... konstruktivna nezaupnica ali tišina
Predčasne volitve so seveda mogoče po pravilih, kot jih določa ustava. "Če želijo imeti pretendenti za bodočo oblast prazen prostor, naj to naredijo s t. i. konstruktivno nezaupnico. Če imajo potrebno večino, problema ni, če je nimajo, potem pa naj bodo tiho," pravi Bučar.
Tehnična ali kakršna koli druga vlada po Bučarjevem mnenju ne pomeni rešitve za težave, te ostajajo in jih je treba rešiti. Za njihovo rešitev bi morali zdajšnjo vlado nadomestiti s tako, ki ima koncept, ki ve, kaj je treba narediti, ki ima pogum, da se spusti v boj za realizacijo svojih zamisli, in ki se je pripravljena odpovedati tudi svojemu položaju, če ne bi mogla uresničiti tistega, v kar verjame.
Gre za neko osrednje jedro dogmatične modrosti, ki ga države z dolgo tradicijo imajo. Tega ni mogoče predpisati niti doseči z nekim sporazumom med strankami, za to je potrebno "zorenje" in 20 let je prekratka doba, pravi Bučar. Je pa res, dodaja, da imamo srečo, da smo ta leta tako "preveslali, kot smo jih".
"Morda bo ta pretres priložnost za streznitev"
Bučar opozarja, da je množica temeljnih stvari, o katerih še ni nobenega jasnega koncepta, od odnosa do države do preteklosti in tega, kaj je treba narediti. Teh vprašanj doslej noben predsednik vlade ali stranke niti diagnosticiral ni, kaj šele reševal, poudarja.
In morda je lahko tak pretres, dodaja, priložnost za streznitev. Vendar bodo za to, da se bodo stvari začele prav razvijati, potrebne določene opore, ki pa se zdaj ne kažejo, in v tem sam vidi vzrok za zaskrbljenost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje