Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je na zaprti seji nadaljevala obravnavo poročil o delu Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova), Obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo (OVS) in policije na področju prikritih preiskovalnih ukrepov za leto 2009 in programih dela teh služb za leto 2010.
Manjka podrobnejša specifikacija uporabe finančnih sredstev
Kot je pojasnil predsednik komisije Zvonko Černač, so se s programi dela za leto 2010 le seznanili, za leto 2009 pa zahtevajo njihovo dopolnitev, in sicer predvsem tisti del, ki se nanaša na podrobnejšo specifikacijo uporabe finančnih sredstev.
Ob tem je spomnil, da so pred kratkim obravnavali poročilo za leto 2008, v katerem je bila posebna pozornost namenjena zgodbi glede nezakonite porabe sredstev posebnega sklada v Sovi v letih 2005, 2006 in 2007. Tedaj je po njegovih besedah šlo za dokaj hude kršitve pri porabi sredstev in tudi za velik obseg nenamenske porabe denarja. Zato je komisija vladi zastavila 15-dnevni rok za dopolnitev poročil.
Vsebine, povezane z morebitnimi nepravilnostmi v času direktorja Iztoka Podbregarja, iz poročil za leto 2009 po besedah Černača niso razvidne. Je pa predsednik komisije povedal, da je komisija v okviru nadzora v letu 2009 ugotovila nekatere nedoslednosti pri evidentiranju posameznih ukrepov. "Šlo je za ukrep v zadevi Patria, ko smo s pooblaščeno skupino opravili ta nadzor," je dejal. Glede preostalega v teh poročilih po njegovem mnenju ni zaznati nepravilnosti.
Zadeve iz 2007 niso dobile niti prvega epiloga
Ob tem je opozoril, da je pri postopkih, ki se nanašajo na postopke proti nekdanjemu direktorju Sove, težava v tem, da postopki "ne stečejo". Sproženih je kar nekaj kazenskih in en odškodninski postopek, "vendar zadeve še niso dobile niti prvega epiloga na prvi instanci na sodišču, kljub temu da so bile vložene že v letu 2007".
Ker je več institucij ugotovilo hujše kršitve in ker so bili podani predlogi za pregon zaradi suma storitev hujših kaznivih dejanj in velikih materialnih oškodovanj, je to po mnenju Černača skrb vzbujajoče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje