Člani sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) imajo dovolj – na zadnji seji so neodzivnost vladnih institucij ocenili kot ignoranco do sveta zavoda ter jih znova pozvali, da se do posredovanih sklepov, prejetih pred meseci, opredelijo. Svet ZPIZ-a je upravljavski organ zavoda, pojasnjuje predstavnik sindikatov v svetu Aljoša Čeč. "Obravnavamo izjemno pomembne teme, tako za zavarovance kot za upokojence, in se nam zdi, da ko sprejmemo stališče o tem, bi bilo absolutno primerno, da se vlada do tega opredeli in da ne minejo trije meseci, ko ne prejmemo niti odgovora na te zadeve", je dejal Čeč.
Morebiti še nekoliko slabši so odnosi med vlado in člani skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Vladne predstavnike so povabili na izredno skupščino, kjer so govorili o predlogu nove zakonodaje, a se je niso udeležili. "To kaže, da smo mi že del zgodovine, skupščina, najvišji organ upravljanja, govori sama sebi," je za Radio Slovenija dejal predstavnik delodajalcev v skupščini Jože Smole.
Člani skupščine in sveta so predstavniki skupin, ki vplačujejo sredstva v zdravstveno in pokojninsko blagajno – gre za pomembna organa zavarovalnic, ob tem poudarja docent pravne fakultete Luka Mišič. "Na načelni ravni sta pomembna zato, ker zastopata interese tistih, ki financiramo zavarovanje, na čisto praktični ravni pa sta že na podlagi zakona oba organa določena za izvrševanje zavarovanja," je dejal.
Kot poudarja, se mora tudi zato vlada odzivati na ugotovitve članov. "Država ne sme ostajati pasivna, saj mora skrbeti, tudi na podlagi ustave, za delovanje sistema socialnih zavarovanj," je pojasnil Mišič, ki meni, da državna oblast v nobenem primeru ne sme pridobiti večine predstavnikov članov upravljavskega organa v razmerju do zavarovancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje