Petrič je dejal, da se ustavno sodišče pri svoji zavrnitvi referendumov o slabi banki in državnem holdingu ni spuščalo v vsebino obeh zakonov (ker o tem niso bili niti vprašani), temveč je presojalo, kaj se bo zgodilo, če bosta padla na referendumu.
Petrič: Pravica do referenduma ni absolutna
Presodili so, da bi bile, če bi referenduma zablokirala reformna prizadevanja, ogrožene ustavnopravne vrednote. Ustavni sodniki so torej tehtali med različnimi ustavnimi vrednotami. Pravica do referenduma namreč ni absolutna in mora biti uravnotežena z drugimi ustavnimi pravicami, kot so socialna varnost, možnost zaposlovanja, gospodarska stabilnost, je v Odmevih 20. decembra dejal Petrič.
Predsednik US Petrič je v pogovoru z @iebergant svoj prav podkrepil tudi s pozitivnimi mejli in SMS-i ter televotingom v oddaji Vroči stol!?
— Luka Hvalc (@vahlc) December 23, 2012
"Neki črni znaki"
S tem zgodbe okoli zavrnitve referendumov o slabi banki in državnem holdingu ni bilo konec. Kmalu zatem je Petrič za portal Planet Siol potrdil, da so neznanci na njegovo hišo narisali 'neke črne znake', ki naj bi bili po njegovem mnenju posledica nedavne odločitve ustavnega sodišča o omenjenih referendumih.
Zanimivo kako prof. dr. Petrič v pogovoru na Svetu lahko predvidi kaj je vandale motiviralo.
— Obupan Kapitalist (@dareles) December 27, 2012
Kritike ga osebno nekoliko prizadenejo
Za TV Slovenija je Petrič pozneje pojasnil, da ga kritike na račun ustavnega sodišča po zavrnitvi referendumske pobude o omenjenih zakonih sicer osebno nekoliko prizadenejo, hkrati pa je dodal, da ustavno sodišče ni le tarča kritik, temveč tudi pohval nekaterih pravnikov in ekonomistov. "Morali se bomo navaditi spoštovati določene institucije," je poudaril Petrič.
Ernest Petrič je zakon!!!
— JANI (@JANKOJANIPETEK) December 26, 2012
Bravo Ernest Petrič na RTV SLO1!
— Aleš Čerin (@AlesCerin) December 26, 2012
Ne zanimajo ga vlade, temveč država
Petrič je mnenja, da je slovenska ustava na načelni ravni dobra in moderna, a je dodal, da je včasih ne upoštevajo preveč. "Spustili smo se na neko pot, ki nas pelje proč od ustavnih načel," je dejal Petrič in razkril, da ustavnih sodnikov pri odločanju o referendumski pobudi omenjenih zakonov ni zanimalo, katera vlada je na oblasti, temveč vprašanje, ali je vredno rušiti vlado in hkrati rušiti državo. "Vlade me ne zanimajo. Vlade so in gredo. Zanima me moja država," je še povedal.
No pa je Petrič navedel pravi razlog odločitve US, niso hoteli da bi padla vlada in pazi to, da bi s tem padla država. #svašta
— rdbivedu (@rdbivedu) December 26, 2012
Protestirali tudi študenti prava
Petriča je vznemirilo tudi to, da naj bi proti odločitvi ustavnega sodišča protestirali tudi študentje prava. "To je nevarna pot. Če se študenti prava vzgajajo v tej miselnosti, potem se nam obetajo slabi časi," je zaskrbljen Petrič. Medtem je Petra Komel, študentka Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, v pismu bralcev na portalu Dnevnik.si med drugim zapisala, da se "sodna praksa spreminja v nekem dolgotrajnem časovnem obdobju, hkrati s spremenjenim razumevanjem družbe, in ne v roku dveh let." Komelova se pridružuje tudi mnenju sodnice doc. dr. Etelke Korpič-Horvat, ki je "v odklonilnem ločenem mnenju prepričljivo argumentirala, da je naloga ustavnega sodišča presojati skladnosti zakona z ustavo in ne primernostjo sprejetega zakona."
Golobi za otroke v slovenskih šolah
Malokrat se zgodi, da kratka replika na Twitterju sproži plaz ogorčenja. Toda to je ta teden uspelo nekdanji predstavnici za stike z javnostjo stranke SDS, Alenki Paulin, ki je na tvit odgovornega urednika Reporterja Silvestra Šurle, da je na kulinaričnem TV-programu "teta, ki govori nizozemsko, pravkar spekla goloba", odgovorila: "Tole z golobom je ideja za slovenske šole, da otroci ne bojo več lačni ..." Paulinova je pozneje tvit, ki je naletel na val zgražanja in neodobravanja, izbrisala, a je nadaljevala debato s tviteraši. Na koncu je zapisala: "vsem, ki mi v zadnjem času pošiljate grožnje, žaljivke in drugo levičarsko umotvorje," ter objavila naslenje tvite:
1. lakota otrok v slovenskih šolah je navadna propagandna izmišljotina, ki jo demantirajo javno objavljeni podatki
— PaulinA (@PaulinAlenka) December 26, 2012
3. ne razumete niti navadnega twitta, s katerim se opozori na absurdnost levičarskega propagiranja lakote otrok
— PaulinA (@PaulinAlenka) December 26, 2012
5. jaz konkretno finančno pomagam trem otrokom, in to na okupiranem in genocidiranem Tibetu, kjer otroci dejansko umirajo zaradi revščine.
— PaulinA (@PaulinAlenka) December 26, 2012
Odzivi, med drugim je o tem v kolumni na MMC-ju pisal tudi Miha Žorž, na njene tvite so bili različni, bilo jih je veliko, tu so le štirje od mnogih:
Viktorja za posebne dosežke letos dobijo otroci, ki v radijskih igrah @val202 "Botrstvo" tako prepričljivo odigrajo lakoto in pomanjkanje.
— Boštjan Gorenc (@Pizama) December 26, 2012
SVET: Naša nova dopisnica iz Monaka, Alenka Paulin, poroča, da v njeni soseski ni niti enega lačnega.
— Fox News Slovenia (@FNSlo) December 26, 2012
Že več kot 1.500 botrov!
Naj bo dovolj političnih tem in obračunavanj na družbenih omrežjih. Zadnji tvitopis v letu 2012 bomo sklenili s projektom Botrstvo. To je projekt, ki je namenjen izboljšanju kakovosti življenja otrok in mladostnikov, ki živijo v Sloveniji.
Sredstva za pomoč otrokom v stiski lahko nakažete tudi prek UPN:
Prejemnik: ZPM LJ, Moste, Proletarska 1, Ljubljana
Koda namena: CHAR, Namen: Botrstvo
IBAN: SI56 0201 2002 0297 991 BIC: LJBASI2X Referenca (splošno nakazilo za Botrstvo): SI00 115
RTV Slovenija je v četrtek na Kongresnem trgu organizirala dobrodelno prireditev, posvečeno Botrstvu, v okviru katerega je bilo za pomoč socialno ogroženim otrokom zbranih že 370 tisoč evrov.
Po (pre)dolgem casu spet v #Drama... Mislim, da tudi ta ustanova klice po #Botrstvo
— slana (@slanaslana) December 27, 2012
Za pomoč se botrom in botricam iskreno zahvaljujemo in vam želimo srečno ter uspešno novo leto 2013!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje