Damijan je že prisegel pred poslanskim zborom, ki ga je potrdil s 47 glasovi za in s 23 proti. Premier Janez Janša je ob predstavitvi Damijanove kandidature povedal, da je po sprejetju strategije razvoja Slovenije, ki je bila po njegovem razumevanju sprejeta s širokim soglasjem, prišel čas, ko Slovenija potrebuje koordinacijo tudi na vladni ravni.
Damijana, ki se po poslovniku ni smel udeležiti predstavitve in razprave, so podprle vse štiri koalicijske stranke, medtem ko so poslanci LDS-a, SD-ja in nekateri poslanci SNS-a glasovali proti njemu.
Damijan: Iskanje rešitev in konsenza
Novi minister, ki se je prejšnji teden že predstavil matičnemu odboru za gospodarstvo, ne bo imel svojega resorja v vladi, ampak bo odgovoren za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije. V službi, ki bo začela delovati že januarja, bo poleg ministra in državnega sekretarja še 15 zaposlenih, za njeno delovanje pa bo v prihodnjih dveh letih iz proračuna namenjenih 351 milijonov tolarjev.
Glavni namen službe bo iskanje najboljših rešitev in družbenega konsenza za izvedbo zastavljenih reform, je povedal Damijan. Za sprejem vloge ministra so bile edina ambicija in motivacija gospodarske in socialne reforme, zatrjuje Damijan, ki meni, da bo vladna služba poskušala s spodbujanjem odprte razprave doseči soglasje in strinjanje glede temeljnih reformnih ukrepov.
Poudaril je, da mora Slovenija reforme izvesti, sicer bodo Slovenci čez nekaj let živeli slabše. "Takšnega mnenja je danes tako rekoč vsa Evropa, tudi vse slovenske politične stranke, razlike lahko nastajajo le v načinu in dinamiki izvajanju reform," je povedal.
Damijan je še izrazil željo, da bi državljani dobro razumeli, da je njihov interes izključno vplivati na pozitivne spremembe v slovenskem gospodarstvu in družbi. "Prepričan sem, da bomo z naslednjim letom, s pojasnjevanjem posameznih ukrepov, tudi s številčnim dokazovanjem, pokazali, da bodo spremembe predvsem vplivale na naš boljši skupni jutri," je še dejal Damijan.
Poslanci uresničili referendumsko voljo
DZ je potrdil spremembe zakona o trgovini, po katerem bodo trgovine s 1. januarjem, razen izjem, ob nedeljah in praznikih zaprte.
Za spremembe je glasovalo 48 poslancev, proti jih je bilo 18. Zakon, ki po dveh letih izpolnjuje referendumsko voljo in sledi usmeritvam ustavnega sodišča, po novem določa, da bodo trgovine z nujnimi življenjskimi potrebščinami lahko odprte največ deset nedelj v letu.
Brez omejitev bodo lahko odprte izjeme, med katere so uvrščene prodajalne z omejeno površino prodajnega prostora do 200 kvadratnih metrov na bencinskih servisih, v starih mestnih in trških jedrih, kulturnozgodovinskih in romarskih centrih, smučarskih centrih, marinah, kampih, zdraviliščih, turističnih središčih, bolnišnicah, pokopališčih, hotelih, na letališčih, mejnih prehodih ter železniških in avtobusnih postajah.
Preiskovalna komisija imenovana
DZ je imenoval tudi člane komisije, ki bo preiskovala domnevno sporne prodaje deležev Kada in Soda v gospodarskih družbah. LDS in SD v komisiji nočeta sodelovati. Komisijo bo vodila Polonca Dobrajc iz SDS-a.
Nadomestni član iz največje koalicijske poslanske skupine je postal Zvonko Černač, NSi bosta zastopala Ciril Testen, ki je tudi podpredsednik, in Drago Koren kot nadomestni član, SLS pa Kristijan Janc in Josip Bajc kot nadomestni član. DeSUS je v imenovanje predlagal Ivana Jelena in Franca Žnidaršiča kot nadomestnega člana, SNS pa bosta v komisiji zastopala Srečko Prijatelj in Boštjan Zagorac kot nadomestni član.
LDS in SD v komisiji ne bosta sodelovala, saj naj jima kljub zadostnemu številu podpisov ni bila omogočena pravica do ustanovitve preiskovalne komisije o primeru Mercator.
Zakon o Slovencih po svetu gre naprej
Poslanci so z večino glasov odločili, da je predlog zakona o odnosih Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja primeren za nadaljnjo obravnavo.
Zakon določa pristojnosti slovenskih organov na področju odnosov Slovenije s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Zakon naj bi utrjeval narodno zavest in identiteto, pospeševal medsebojne stike ter krepil sodelovanje.
Novi zakon ustanavlja svet za Slovence v zamejstvu, ki naj bi kot posvetovalno telo vlade zasedal najmanj dvakrat na leto. Sestavljali ga bodo predstavniki državnih organov, ustanov in političnih organizacij ter organizacije civilne družbe iz Slovenije in zamejstva. Člane sveta bo imenoval predsednik vlade. Na področju gospodarskega sodelovanja s Slovenci v zamejstvu in po svetu pa bo kot posvetovalno telo ustanovljen razvojno-poslovni svet za Slovence po svetu.
Tudi o vinu in volitvah
Sprejet je bil tudi zakon o vinu, ki deli državo na vinorodni deželi Primorsko in vzhodno Slovenijo, ter spremenjen zakon o lokalnih volitvah, ki prinaša zvišanje števila potrebnih podpisov volivcev za vlaganje kandidatur neodvisnih kandidatov na lokalnih volitvah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje