Predsednica Nataša Pirc Musar med polaganjem venca. Foto: BoBo/Borut Živulovič
Predsednica Nataša Pirc Musar med polaganjem venca. Foto: BoBo/Borut Živulovič

Predsednica Nataša Pirc Musar je izrazila željo, da bi zaprli to poglavje slovenske zgodovine. "Včeraj sem bila v majhni vasi Gora v občini Sodražica. Tam so že pred skoraj 20 leti postavili spomenik vsem žrtvam 20. stoletja, tudi povojnim pobojem. Sprehodila sem se po gozdovih, kjer so odkopavali kosti. Na tem spomeniku v tej majhni vasici je knjiga, ki se zapira. Želela bi si, da tudi na vseslovenskem prostoru to knjigo, to poglavje enkrat zapremo," je povedala predsednica republike.

Marko Lotrič in Boštjan Poklukar (na sredini fotografije od leve proti desni). Foto: BoBo/Borut Živulovič
Marko Lotrič in Boštjan Poklukar (na sredini fotografije od leve proti desni). Foto: BoBo/Borut Živulovič

V objavi na spletni strani njenega urada je dodatno dejala, da se ob dnevu spomina na mrtve z globokim spoštovanjem poklonimo vsem, ki jih ni več med nami, ter da nas ta dan opominja na minljivost življenja, a hkrati poudarja trajno vez, ki jo ohranjamo s spominom na tiste, ki so nas zapustili.

"Naj bo ta dan tudi priložnost za razmislek o solidarnosti, sočutju in povezanosti – vrednotah, ki nas vodijo k boljši prihodnosti. Z mislijo na preteklost gradimo odgovornost do sedanjosti in prihodnosti. V miru in tišini se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu," je pozvala.

Pri polaganju venca sta jo spremljala predsednik državnega sveta Marko Lotrič in notranji minister Boštjan Poklukar.

"Ob dnevu spomina na mrtve se z ljubeznijo in spoštovanjem oziramo na vse, ki so nas zapustili. Obiski grobov nas opominjajo na minljivost življenja, a tudi na neizmerno vrednost spominov, ki ostajajo v naših srcih," je ob prazniku na družbenih omrežjih objavila vlada.

Spomenik žrtvam vseh vojn na Kongresnem trgu v Ljubljani. Foto: BoBo/Borut Živulovič
Spomenik žrtvam vseh vojn na Kongresnem trgu v Ljubljani. Foto: BoBo/Borut Živulovič

Dan spomina na mrtve

Na Sv. Urhu je zbrane nagovoril poslanec Svobode Lenart Žavbi. Foto: BoBo
Na Sv. Urhu je zbrane nagovoril poslanec Svobode Lenart Žavbi. Foto: BoBo

V skladu s tradicijo so številni na dan spomina na mrtve obiskali grobove pokojnih sorodnikov, prijateljev in znancev ter njim v spomin prižgali sveče ali okrasili grobove s cvetjem.

Po državi je bilo več žalnih slovesnosti. Zveza združenj borcev za vrednote NOB-ja Ljubljana je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana na Svetem Urhu pripravila tradicionalno žalno slovesnost s polaganjem cvetja in kulturnim programom. Zbrane je nagovoril poslanec Svobode Lenart Žavbi. Podpredsednica DZ-ja Nataša Sukič (Levica) je položila venec, navzoča sta bila tudi poslanca Svobode Martin Premk in Dean Premik.

Pokopališča na dan spomina na mrtve osvetljujejo sveče
Polaganje venca na Sv. Urhu pri Ljubljani. Foto: BoBo
Polaganje venca na Sv. Urhu pri Ljubljani. Foto: BoBo

V Mariboru je bila na pokopališču Pobrežje spominska slovesnost na osrednjem komemorativnem prostoru partizanskega grobišča, zbrane pa je kot predstavnik Mestne občine Maribor nagovoril podžupan Samo Peter Medved. Zatem so položili venec na grobišču padlim v prvi svetovni vojni, navzoč pa je bil mariborski župan Saša Arsenovič.

Žalna slovesnost na mariborskem pokopališču Pobrežje

Prometni režim na območju nekaterih pokopališč

Sorodna novica "Slovenci se urejanja grobov lotevamo podobno kot urejanja svojih vrtov ali okolice hiše"

Ob današnjem prazniku je v okolici večjih pokopališč veljal spremenjen prometni režim. V Ljubljani je bilo parkiranje na urejenih parkiriščih v upravljanju javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice brezplačno.

Po Žalah so vozili kavalirji, po mariborskem pokopališču Dobrava pa je krožilo električno vozilo Majster. Nekatere občine so obiskovalce pozvale k uporabi javnega prevoza. V prestolnici so v ta namen prilagodili vozni red mestnih avtobusov, v Mariboru in Kopru pa so ti do pokopališč vozili brezplačno.

Katoliški verski praznik vseh svetih

Dan spomina na mrtve temelji na cerkvenem prazniku vseh svetih, s katerim Cerkev opozarja, da so poleg javno razglašenih svetnikov svetništvo skozi čas dosegli tudi drugi ljudje, ki pa so ostali neimenovani. Dan pozneje, ko je po cerkvenem koledarju dan vernih duš, pa se spominja vseh vernih rajnih.