V strankah LMŠ, SD, Levica, SAB in poslanski skupini nepovezanih poslancev so kot predlagatelji pripravili sedem sklepov, s katerimi bi vodstvo zavoda RTV Slovenija pozvali, naj pri imenovanju kandidatov na vodilna delovna mesta upošteva veljavno zakonodajo in večinsko mnenje novinark in novinarjev, znova pa naj bi tudi vzpostavili demokratične standarde in dialog z zaposlenimi pri pripravi sprememb temeljnih predpisov RTV Slovenija.
Želeli so tudi pozvati vlado, naj takoj neha izvajati pritisk na uredniško neodvisnost in institucionalno avtonomijo RTV Slovenija in znova vzpostavi razmere za neodvisno delo novinark in novinarjev. Njegov urad za komuniciranje naj bi nemudoma nehal metodološko nestrokovno analizirati poročanje RTV Slovenija, saj to vidijo kot nedopusten poseg izvršne veje oblasti v neodvisno in avtonomno delovanje javnega servisa.
Nadzorni svet RTV Slovenija naj bi DZ-ju predložil ugotovitve, povezane z očitki zaposlenih na RTV Slovenija o samovoljnih ravnanjih, diskreditacijah zaposlenih in politično motiviranih kadrovskih spremembah vodstva. Programski svet RTV Slovenija pa bi pozvali k nepristranskemu in strokovnemu delu v skladu z zakonom o RTV-ju.
Nadalje bi ministra za kulturo Vaska Simonitija pozvali k javni opredelitvi do stanja na RTV Slovenija, ki je po njihovi oceni nevzdržno in vodi v centralizacijo moči in ustvarjanje razmer za politično instrumentalizacijo javnega servisa.
V koaliciji in stranki SNS se z navedbami in pozivi dela opozicije niso strinjali, tako da predlagani sklepi niso bili sprejeti. Na seji so o vsakem sklepu glasovali posebej, vsakokrat pa je bilo proti sprejetju sklepa devet poslancev, medtem ko jih je bilo sedem za.
Pozivi k temu, da se politika povsem umakne iz javnega zavoda
Poslanka LMŠ-ja Lidija Divjak Mirnik je kot predstavnica predlagateljev dejala, da želijo preprečiti, da bi javni RTV postal državni, saj je to institucija posebnega nacionalnega in kulturnega pomena, pomembna za identiteto slovenskega naroda.
Predsednica sveta delavcev RTV Slovenija Petra Bezjak Cirman je dejala, da je čas, da se politika povsem umakne iz javnega zavoda. Izrazila je upanje, da bodo pri pripravi novega zakona o RTV Slovenija slišani tudi predstavniki zaposlenih. Po veljavni ureditvi so zdaj v 29-članskem programskem svetu zavoda le trije predstavniki zaposlenih, je povedala.
Predstavniki društva in sindikata novinarjev ter novinarskih sindikatov in aktivov v zavodu pa niso bili navzoči, ker so ocenili, da seja v tem predvolilnem času ne bo prispevala k rešitvi težav.
Predsednik programskega sveta sklic seje razumel kot politični pritisk
Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je zatrdil, da v zavodu ostro obsojajo vse politične pritiske, pa naj bodo usmerjeni v novinarje ali predstavnike vodstva. "Pred njimi ne bomo nikoli klonili," je zagotovil. Predsednik nadzornega sveta RTV Slovenija Borut Rončević je poudaril, da ga pri njegovem delu nikoli ni usmerjal noben predstavnik oblasti.
Predsednik programskega sveta RTV Slovenija Peter Gregorčič pa je sklicano sejo razumel kot politični pritisk na javni RTV. O političnih pritiskih na zavod za potrebe politične kampanje je ta teden obvestil Evropsko komisijo v okviru pogovorov, ki jih opravljajo pri pripravi poročila o vladavini prava v Sloveniji, je povedal.
Opozicija Janši očita avtokratske tendence, koalicija navedbe označuje za laži
V razpravi je Maša Kociper iz SAB-a dejala, da si vsak avtokratski sistem oz. voditelj z avtokratskimi tendencami skuša podrediti medije, da se izogne kritiki. "Take tendence ima od nekdaj tudi aktualni premier Janez Janša," je poudarila.
Poslanka SDS-a Elena Zavadlav Ušaj pa je dejala, da se program na RTV Slovenija zdaj skuša uravnotežiti. "A je takoj revolt," je bila kritična. Po njenem prepričanju so očitki, da se skuša spodkopavati javno RTV, laži.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje